TIPY

Trieda ochrany IP Ako dobre je svietidlo chránené proti vlhkosti a cudzím telesám?

Trieda ochrany IP poskytuje informácie o ochrane proti dotyku, cudzím telesám a ochrane proti vniknutiu vody, ktorá by mohla mať škodlivé účinky. Vo väčšine prípadov sa pojem ochrana IP označuje aj ako trieda ochrany IP. Trieda ochrany sa však vzťahuje na úplne inú vlastnosť výrobku.

Čo znamená trieda ochrany IP?

Arcchio Lienna LED
Paulmann Special Line LED

Aby záhradné svetlo spoľahlivo fungovalo za každého počasia, má vodotesný kryt.

Trieda ochrany IP (označovaná ako Ingress Protection) poskytuje informácie o tom, ako je výrobok chránený proti vniknutiu cudzích telies a vlhkosti.

Skladá sa z dvoch číslic: 1. číslica označuje ochranu proti dotyku (nebezpečných častí cudzích telies alebo hospodárskymi zvieratami) a spôsob ochrany zariadenia proti vniknutiu cudzích telies. Druhá číslica označuje ochranu proti vlhkosti. Čím vyššie číslo, tým vyššia ochrana. Svietidlá majú spravidla stupeň krytia od IP20 do IP68.

Kódy IP sú definované v DIN EN 60529: 2014-09.


Tabuľka tried krytia IP

1. Kódové číslo IPXX Proti vniknutiu cudzích telies

0

nie je chránený

1

chránené proti pevným cudzím telesám ≥ 50 mm

2

chránené proti pevným cudzím telesám ≥ 12,5 mm

3

chránené proti pevným cudzím telesám ≥ 2,5 mm

4

chránené proti pevným cudzím telesám ≥ 1 mm

5

chránený pred prachom

6

preachotesné
2. Kódové číslo IPXX Proti preniknutiu vody so škodlivými účinkami

0

nie je chránený

1

vhránené pred vertikálnemu odkvapkávaniu

2

chránené proti kvapkajúcej vode dopadajúcej pod uhlom (sklon 15°)

3

chránené proti úlomkom vody

4

chránené proti striekajúcej vode

5

chránené proti prúdovej vode

6

chránené pred intenzívne tryskajúcou vodou

7

chránené pred dočasným ponorením do vody

8

chránené pred trvalým ponorením do vody

9

chránené pred vysokým tlakom a vysokou teplotou vody

Ktorý stupeň krytia IP je vodotesný?

Často sa predpokladá, že IP44 je vodotesné. To však nie je pravda. Svietidlo je vodotesné len vtedy, ak je chránené proti dočasnému alebo trvalému ponoreniu. To platí len pre krytie IP67 a IP68.

Čo znamená odolnosť proti striekajúcej vode?

Svietidlá odolné voči striekajúcej vode s krytím IP44 poskytujú ochranu proti dažďu. Na druhej strane, prívalový dážď je definovaný ako prúd vody. Tu sa vyžaduje krytie IP65.


Ktoré druhy ochrany sa často používajú?

IP44

IP44

Ochrana proti cudzím telesám > 1 mm a striekajúcej vode zo všetkých strán zabezpečuje odolnosť proti dažďu. Okrem toho do nich neprenikne žiadny hmyz. Často sa používa pre nástenné svietidlá v dome a - v závislosti od miesta inštalácie - aj vo vlhkých miestnostiach.

IP54

IP54

Ochrana proti striekajúcej vode a lepšia ochrana proti prachu vhodná na použitie v pivnici, dielni alebo garáži. V záhrade by sa nemali umiestňovať nechránené alebo zakopané do zeme, pretože hrozí riziko ich ponorenia do vody.

IP65

IP65

Prachotesné puzdro a ochrana proti prúdeniu vody pri silnom daždi. To znamená, že svietidlo možno inštalovať aj samostatne stojace, t. j. bez strechy. Ak existuje riziko, že výrobok bude dočasne ponorený do vody, vyžaduje sa stupeň ochrany aspoň IP67.


Kde je požadovaná trieda krytia IP?

V suchých priestoroch ako je obývacia izba, kde sa neočakáva vlhkosť. Preto sa tu môžu použiť svietidlá IP20. Okrem vonkajších priestorov však zvýšená ochrana IP vyžaduje najmä vlhké miestnosti, ako je kúpeľňa.

Typy ochrany IP v kúpeľni

V kúpeľni by sa malo počítať s vlhkosťou a striekajúcou vodou. Preto podľa DIN VDE 0100-701: 2008-10 sa vyžaduje minimálne IP44, IP65 alebo IP67 v závislosti od miesta inštalácie.

Kúpeľňa je rozdelená do troch chránených oblastí:

Typy ochrany IP v kúpeľni

IP44

Svietidlá do 60 cm okolo vane alebo sprchy a výška 2,25 m musia byť chránené pred striekajúcou vodou.

IP65

Do výšky 2,25 m okolo sprchovej hlavy a vaňových / sprchových vaničiek musia byť vodotesné svietidlá a môžu byť použité len s veľmi nízkym napätím do 12 V.

IP67

Im Bereich von Badewanne und Du­sche müssen die Leuchten was­serdicht bei zeit­weiligem Unter­tauchen sein und dürfen nur mit Schutz­klein­spannung bis 12 Volt be­trieben werden.

Poznámka: Napájací zdroj a transformátor pre 12 V systémy musia byť umiestnené mimo týchto troch oblastí.


Typy ochrany IP v kuchyni

Typy ochrany IP v kuchyni
Typy ochrany IP v kuchyni

V obytnom priestore sú svietidlá IP20 absolútne dostatočné. Napríklad svietidlá pod skrinkou v blízkosti drezu môžu byť jedinou výnimkou. Tu sa odporúča IP44. V komerčných oblastiach sa často vyžaduje iný typ ochrany.


Typy ochrany IP v suteréne a vlhkých izbách

Typy ochrany IP v suteréne a vlhkých izbách
Typy ochrany IP v suteréne a vlhkých izbách

Najmä v práčovni a garáži môže byť vysoká vlhkosť, ktorá môže preniknúť do svietidla a spôsobiť poškodenie. Pre tieto priestory sa preto odporúčajú svietidlá IP44.


Typy ochrany IP v záhrade s rybníkom

Trieda ochrany

Vonkajšie priestory sú vystavené všetkým poveternostným podmienkam. Avšak nie každé svietidlo je odolné voči všetkým poveternostným podmienkam. Miesto inštalácie určuje správnu triedu krytu IP.

*Tieto informácie sú určené ako návod. Čím viac je oblasť chránená, tým nižšia môže byť úroveň IP. Príkladom sú kryté vonkajšie nástenné svietidlá s krytím IP23. V prípade pochybností sa vždy poraďte s naším odborníkom a inštaláciu zverte elektrikárovi.

Pod strechou, prístreškom alebo balkónom

Osvetlenie v tejto časti domu je chránená architektúrou, takže tu neočakávajte dážď. Preto je ochrana IP23 dostatočná na stenu a vstavané svietidlá priamo pod strechou.

Na svietidlá s krytom IP23

Na stene domu

Tu je pravdepodobné, že svietidlo prichádza do styku s dažďom. Svietidlá rezistentné proti striekajúcej vode sú preto potrebné s IP44

Na svietidlá IP44

Voľne stojace

Mnohé svietidlá na ceste sú trvalo vystavené všetkým poveternostným podmienkam a sú preto optimálne chránené aspoň proti vodným prúdom, tj silným dažďom s krytím IP65. Ak sú dočasne ponorené do vody, IP65 nie je dostatočná.

Na svietidlá s krytím IP65

V blízkosti záhradného rybníka

Tu sa vyžaduje krytie IP67, ako aj vložené podlahové svietidlá, ktoré môžu byť ponorené do vody v prípade dažďa. Podvodné svietidlá majú IP68 a maximálnu hĺbku. Vo väčšine prípadov je potrebná aj drenáž.

Na svietidlá IP67 a IP68

Trieda ochrany IP v vstupnom priestore a na príjazdovej ceste

Trieda ochrany IP v vstupnom priestore a na príjazdovej ceste
Trieda ochrany IP v vstupnom priestore a na príjazdovej ceste

Svietidlám umiestneným v blízkosti zeme hrozí počas silného dažďa aspoň krátkodobé ponorenie do vody. Preto je potrebné používať vodotesné svietidlá s krytím minimálne IP67 - chránené proti ponoreniu do vody až na 30 minút. Vo väčšine prípadov sa musí zabezpečiť aj odvodňovací systém.

Na svietidlá IP67 a IP68

Prečiarknuté ceny na svetlá.sk zodpovedajú doporučenej maloobchodnej cene výrobcu.
Všetky ceny produktov sú uvedené v €, vrátane 20 % DPH a bez prepravných nákladov.

© 2023 Lampenwelt GmbH