UŽITOČNÉ RADY

LUMEN
Ako správne na "lumeny"!

Spotreba energie vďaka LED technológii je nižšia a je pomerne tažké presne určiť jas výrobku len z informácie o wattoch. Jas a svietivosť sa líši od výrobku a lumen je teda z najspoľahlivejších indikátorov jasu.

ČO JE VLASTNE LUMEN?

Lumen (lm) je jednotka svetelného toku alebo jednoduchšie povedané jasu svetla. Hlavne v minulosti sa často jas a svit žiaroviek označoval wattmi. Avšak v posledných rokoch sa stalo použitie lumenov normou, ktoré výstižnejšie predstavuje jas a teplotu svetla, ktoré bude LED svietidlo alebo žiarovka vyžarovať.

KDE PRESNE NÁJDEM OZNAČENIE LUMEN?

KDE PRESNE NÁJDEM OZNAČENIE LUMEN?

Koľko lumenov žiarovka alebo svietidlo má by ste mali nájsť priamo na balení alebo žiarovke. Samozrejme u nás na svetlá.sk u každého svietidla túto hodnotu nájdete.

AKO POROVNAŤ LUMEN S WATTMI?

AKO POROVNAŤ LUMEN S WATTMI?

Pokiaľ by ste radi porovnali lumeny s wattmi, pomôže vám nasledujúca tabuľka:

100 W = 1521 lúmenov
75 W = 1055 Lumen
60 W = 806 lúmenov
40 W = 470 lúmenov
25 W = 249 lúmenov

Moderné žiarovky a svietidlá, ako sú úsporné žiarivky alebo LED produkujú rovnaký jas s menším počtom wattov - svetelná účinnosť je teda vyššia. Nesmieme ale zabudnúť, že pomer sa môže meniť v závislosti na svietidle.

AKO PREJSŤ NA LED ŽIAROVKY?

Zmena na úsporné žiarovky je pomerne jednoduchá. LED majú úplne rovnakú päticu žiarovky ako klasické typy. Napríklad najbežnejšie E27 alebo G9. LED žiarovky vydržia o mnoho rokov dlhšie ako tradičné žiarovky a sú teda šetrnejšie k životnému prostrediu a vašej peňaženke.


Objavte naše žiarovky

LED žiarovky

Objavte teraz

Žiarovky s vláknom

Objavte teraz

Inteligentné žiarovky

Objavte teraz

Získajte zľavový kupón v hodnote 10 !

Registrácia Vás nič nestojí, ale čakajú na Vás skvelé propagačné akcie, ktoré sa oplatí využiť.

10 Poukážka

*Platí na nákup nad 75 €. Jeden kupón na zákazníka a objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavovými akciami a nie je možné ho následne odpočítať z faktúry. Poukaz nie je možné uplatniť na vylúčených výrobcov. Poukaz je platný 21 dní od jeho prijatia.