PORADCA

OSVETLENIE KÚPEĽNE 6 rád pre vyššiu funkčnosť a príjemnú atmosféru

Plánovanie osvetlenia v kúpeľni by ste mali prispôsobiť priestorovým podmienkam: Máte malú kúpeľňu s kútikmi, rohmi a šikmým stropom alebo máte k dispozícii veľkorysý priestor? Taktiež by ste si mali položiť otázku, či má byť vaša kúpeľňa iba funkčná alebo má byť aj oázou pohody. Zodpovedajúco tomu je potrebné, aby ste funkčné a jasné osvetlenie kúpeľne doplnili o dekoratívne a akcenty vytvárajúce svetlo. Do úvahy prichádza aj nepriame svetlo v teplých farbách. Pre osvetlenie v kúpeľni je okrem iného nevyhnutné, naplánovať pre každú ochrannú oblasť príslušný stupeň ochrany IP – čím bližšie k vani alebo sprche, tým musí byť vyšší.


Nakupuj teraz

1# Správne stropné svietidlá v kúpeľni

Na všeobecné osvetlenie v kúpeľni sa veľmi dobre hodia stropné svietidlá, zapustené reflektory a bodové svietidlá. Pri materiáloch by ste mali venovať pozornosť tomu, aby dobre znášali vlhkosť. Do vlhkého priestoru nepatrí látkové tienidlo alebo papierová lampa. Čo sa týka svetelnej techniky, sa do kúpeľne odporúča moderné osvetlenie LED – tak ako aj v iných oblastiach.

Ako pri všetkých svietidlách v kúpeľni, treba aj v prípade stropných svietidiel venovať pozornosť stupňu ochrany IP. V závislosti od ochrannej oblasti treba aj tu venovať pozornosť rôznym predpisom. Napríklad zapustené svietidlo priamo nad sprchou spadá napríklad do prísnejšej ochrannej oblasti než stropné svietidlo v strede miestnosti bez možného priameho kontaktu so striekajúcou vodou.


2# Kúpeľňové zrkadlo s osvetlením

Ráno vstať, osprchovať sa a pripraviť sa na deň – samozrejme k tomu patrí líčenie a holenie! Ak máte iba jedno stropné svetlo, budete si sami zacláňať. Preto je v kúpeľni povinnou výbavou osvetlenie oblasti zrkadla – buď ako svietiace zrkadlo, alebo vo forme nástenných svietidiel, alebo svietidiel so štipcom okolo zrkadla.

Dodatočnou možnosťou pre precízne „skrášľovacie opatrenia“, akým je napr. vytrhávanie obočia, sú malé, osvetlené ručné, stojanové alebo nástenné zrkadlá s flexibilným ramenom. Aby sme nezabudli na žiaden chĺpok, ktorý by bol neskôr na dennom svetle nápadným!


3# Osvetlenie sprchy a vane

Sprcha a vaňa sú priamo zaradené do ochrannej oblasti 0 a smú byť vybavené iba svietidlami, ktoré majú v údaji o stupni ochrany IP ako druhú číslicu minimálne číslo 7. Tieto svietidlá sú chránené proti dočasnému ponoreniu.

Svietidlá, ktoré sa majú namontovať priamo nad vaňu a sprchu (v ochrannej oblasti 1), musia byť minimálne chránené pred striekajúcou vodou – takže musia mať v údaji o stupni ochrany IP ako druhú číslicu minimálne číslo 5. Ak nie je k dispozícii sprchovacia kabína, zaberá ochranná oblasť 1 vo zvislom zmysle až 120 cm okolo sprchovej hlavice. Čo sa týka výšky treba dodržať 2,25 metra.


4# Osvetlenie kúpeľne vo výklenkoch, kútikoch a v prípade šikmých stropov

Do kúpeľne v podkroví so šikmými stropmi sa najlepšie hodia zapustené reflektory. Dajú sa perfektne nainštalovať do zavesených stropov. Stačí k tomu stropná prípojka a vyvŕtaný otvor, do ktorého sa zapustené svietidlo dá presne zatlačiť.

Taktiež priestorovo úsporné sú úzke svietidlá nad zrkadlo, umiestnené vedľa zrkadla alebo nad ním. Ďalšou možnosťou sú aj bodové svietidlá, či podskrinkové svietidlá na nástennej, resp. vstavanej skrini. Takto možno zredukovanými dizajnmi, ktoré zaberajú málo miesta, dosiahnuť atraktívne výsledky osvetlenia relaxačnej oázy.


#5 Nepriame osvetlenie pre tú pravú svetelnú atmosféru

Kúpeľňa je viac než iba miesto na sprchovanie a čistenie zubov. S tou správnou pohodovou náladou, ktorú možno vytvoriť svetlom, je všetko vo vlastnom domove nastavené na relax – od rozsiahlych penových kúpeľov až po kozmetické programy pre pleť, nechty a vlasy.

Nepriame svetlo v teplých farbách vytvára tú správnu náladu a všestrannú pohodu. Výber pre jednotlivé scenáre osvetlenia je veľký. Od decentného osvetlenia za zrkadlom, cez pásy LED na policiach, komodách a stenách, až po nástenné svietidlá s nepriamym svetlom.


#6 Stmievateľné svietidlá a svetlo so zmenou farby

Ráno sa treba prebrať a dostať do kondície, aby sme sa rýchlo mohli pustiť do nového dňa. Jasné, denné biele osvetlenie pritom často robí zázraky – teda spolu s osviežujúcou striedavou sprchou. Ranní mrzutci a spachtoši sa takto dostanú rýchlejšie do pohybu.

Ale poobede a večer, keď volá fajront, by aj kúpeľňa mala mať útulnú atmosféru. Ten, kto má svietidlá, ktoré možno stmievať a ktoré dokážu meniť farbu svetla z denného bieleho na príjemné teplé biele svetlo, má jasnú výhodu – pokiaľ ide o útulnosť! Pokiaľ ide o dokonalú atmosféru, je čerešničkou na torte svietidlo, ktoré sa nepostará iba o príjemné svetlo, ale dokáže vďaka integrovaným reproduktorom prehrať ešte aj obľúbenú pieseň.


ČASTO KLADENÉ OTÁZKY: Často kladené otázky o osvetlení kúpeľne

Koľko lúmenov, resp. koľko bodových svietidiel potrebujem v kúpeľni na meter štvorcový?

Aká farba svetla (Kelvin) sa odporúča pre osvetlené kúpeľňové zrkadlá?

Možno zrkadlovú skrinku/kúpeľňovú skrinku dodatočne vybaviť osvetlením?

Čomu treba pri výbere svietidiel do kúpeľne venovať pozornosť z hľadiska stupňa ochrany krytom a predpisov?

Prečiarknuté ceny na svetlá.sk zodpovedajú doporučenej maloobchodnej cene výrobcu.
Všetky ceny produktov sú uvedené v €, vrátane 20 % DPH a bez prepravných nákladov.

© 2023 Lampenwelt GmbH