PORADCA
Beleuchtung Hauseingang

Osvetlenie vchodu do domu Koncepcia osvetlenia predných dverí a vstupného priestoru

Vchod do domu by mal byť predovšetkým príťažlivý. Okrem rastlín a dekorácií je pre privítanie obyvateľov a hostí dôležité aj jasné a atraktívne osvetlenie. Svietidlá vo vstupnom priestore musia zároveň zabezpečovať bezpečnosť a pomáhať ľuďom zorientovať sa. 

Na získanie uceleného a reprezentatívneho celkového obrazu sa oplatí kombinovať rôzne zložky - nasledujúci kontrolný zoznam uľahčuje ich individuálne zostavenie:


Čo treba vedieť o osvetlení vchodu do domu

Uistite sa, že nedochádza k oslneniu

Koncepcia osvetlenia vstupu do domu by mala obyvateľom a návštevníkom poskytovať teplé, príjemné orientačné svetlo, ale v žiadnom prípade by nemala byť oslňujúca. Mliečne sklo, dymové sklo alebo dokonca mliečne plastové difúzory umožňujú vyžarovanie svetla bez rušivých vplyvov. Moderné dizajnové panely možno použiť aj na vrhanie svetla na stenu domu, čím sa zabezpečí príjemné nepriame osvetlenie. Obľúbené sú aj nástenné svietidlá, ktoré vyžarujú svetlo smerom nahor a nadol a na stene domu vyčarujú štýlové vzory.   

Vyberte si technológiu LED

Najlepšou voľbou pre vonkajšie vchody je energeticky mimoriadne úsporná technológia LED. Trvalá inštalácia umožňuje štíhle konštrukcie alebo svietidlá, v ktorých je svetelná technológia prakticky neviditeľná a skrytá v kryte svietidla. Technológia LED je tiež nevyhnutnou súčasťou inteligentného ovládania osvetlenia. V kombinácii s detektormi pohybu je možné využiť vysokú stabilitu spínania a skutočnosť, že svetlo svieti na 100 % ihneď po aktivácii. Životnosť moderných LED lámp a svietidiel tiež minimalizuje údržbu. 

Výber správnej triedy ochrany IP

V závislosti od miesta inštalácie osvetlenia okolo vchodu do domu sa musia použiť rôzne triedy ochrany IP. Ochrana proti vlhkosti je dôležitá najmä vo vonkajšom prostredí. Stropné svietidlo pod baldachýnom má nižšie krytie IP (IP44) ako zapustené podlahové svietidlo, ktoré lemuje cestu ku vchodu do domu. Ten by mal byť chránený proti dočasnému ponoreniu (IP67). Z hľadiska materiálu sú vonkajšie svietidlá z nehrdzavejúcej ocele mimoriadne robustné.   

Nástenné svietidlá pre vchod Pútavý dizajn osvetlenia na úrovni očí.

Vonkajšie nástenné svietidlo LED je elegantným a praktickým riešením na osvetlenie vchodu do domu. Namontovaný v hornej štvrtine výšky dverí poskytuje vynikajúce svetlo. Môže byť umiestnený len na jednej strane dverí alebo na pravej a ľavej strane, aby sa vytvoril symetrický celkový vzhľad. Okrem aspektov bezpečnosti a funkčnosti by mal byť vstupný priestor aj príjemný a krásny na pohľad. Okrem nápadov na osvetlenie v najrôznejších prevedeniach - od retro svietidiel so žiarovkami až po dizajnové objekty v puristických tvaroch - môže k celkovému harmonickému dojmu prispieť aj hra svetla a tieňa na stene domu. 

Svietidlá s detektorom pohybu Bezpečnosť, pohodlie a úspora energie

V tme je ľahké prehliadnuť nebezpečenstvo zakopnutia - zbytočné riziko úrazu, ktoré možno minimalizovať vďaka svietidlám s detektormi pohybu. Senzory tiež zabezpečujú úsporu energie a pohodlie. Mnohé vonkajšie svietidlá už dnes majú integrované snímače pohybu a súmraku - výhoda: jednoduchá inštalácia. Dodatočná montáž detektorov pohybu je tiež možná, ale mala by sa zveriť odborníkovi. Všetko o typoch detektorov pohybu, inštalácii a nastavení uhla detekcie nájdete v tomto sprievodcovi senzormi.

Najlepšia orientácia so svetlami s číslom domu Praktický pútač pozornosti s pridanou hodnotou

Aby bolo číslo domu rozpoznateľné aj v tme, keď sa blížia hostia, poštár alebo donášková služba pizze, odporúča sa osvetlenie čísla domu, ktoré osvetľuje aj vstupný priestor. Moderná technológia LED umožňuje sledovať číslo domu svetlom, ako aj harmonicky osvetliť číslo smerovým svetlom. Dizajny sú rôznorodé, od klasických až po moderné. Poznámka: V niektorých mestách v Nemecku je povinné nielen samotné číslo domu, ale aj jeho osvetlenie.   

Osvetlenie zo striešky vchodu do domu Stropné svietidlá poskytujú nekomplikované osvetlenie

Ak má vstupný priestor prístrešok, sú k dispozícii ďalšie možnosti osvetlenia: Možno nainštalovať stropné svietidlo alebo niekoľko stropných bodov. Keď sa niekto priblíži, priestor okolo vchodových dverí sa rozsvieti pomocou detektorov pohybu. V závislosti od uhla detekcie to môže zahŕňať napríklad schodisko alebo časť chodníka. Pokiaľ ide o krytie IP, stropné svietidlo na vonkajšie použitie vyžaduje len IP44, pretože je namontované chránené pod strieškou.

Podstavcové a chodníkové svietidlá vo vstupnom priestore V praktickej kombinácii s nástennými alebo stropnými svietidlami

Ak cestu k vchodovým dverám lemujú cestné a podstavcové svietidlá, posledné z tejto skupiny možno použiť aj na osvetlenie schodiska a samotných vchodových dverí - ideálne vybavené praktickým detektorom pohybu. Odporúča sa kombinácia napríklad s nástennými alebo stropnými svietidlami priamo pri vchodových dverách. Tip: Už pri plánovaní vonkajšieho priestoru by sa malo uvažovať o napájaní podzemným káblom. Ak sa chcete neskôr spontánne a bez veľkých nákladov dovybaviť, môžete použiť solárne svetlá. Tie by mali byť vždy vybavené detektormi pohybu, aby batéria nabitá slnkom vydržala dlho. Solárny panel by mal byť umiestnený tak, aby naň počas dňa dopadalo dostatočné množstvo slnečného svetla.   

Schodiskové osvetlenie v elegantných fasetách Bezpečné a štýlové osvetlenie schodiska k vchodovým dverám

Koncepcia vonkajšieho osvetlenia vstupu do domu môže zahŕňať aj schodisko. Tu sú možnosti dizajnu rozmanité: od pevne zabudovaných nástenných svietidiel, ktoré osvetľujú jednotlivé schody bez oslnenia, cez soklové svietidlá, ktoré lemujú stenu schodiska, až po dekoratívne svietidlá umiestnené ako vhodné privítanie pri špeciálnych príležitostiach - napr. batériové svietidlá, ktoré dodávajú šmrnc na okraji schodov. 

Inteligentné osvetlenie vstupných dverí Moderný koncept osvetlenia vstupného priestoru

Rovnako ako v obytných miestnostiach, aj vonkajší priestor okolo vchodu do domu je možné navrhnúť s inteligentným osvetlením - a samozrejme ho inteligentne vybaviť. Okrem vzájomného prepojenia svietidiel možno svetelné postupy programovať prostredníctvom aplikácie v smartfóne. Integrácia inteligentných monitorovacích kamier s integrovanými svetelnými zdrojmi dotvára dômyselne vybavený vstupný priestor. Tie umožňujú napríklad prenos zaznamenaných snímok v reálnom čase do mobilného telefónu. Komunikácia s poštárom je možná aj prostredníctvom funkcie interkomu, keď nie ste doma. Je integrovaný do inteligentného centra alarmu a zároveň odosiela push správy do mobilného telefónu - takpovediac ako elektronický strážny pes. 

Osvetlenie vchodu so solárnym systémom Osvetlenie bez nákladov na elektrinu

Aby batéria, ktorá sa počas dňa nabíja slnkom, vydržala čo najdlhšie, mali by sa vo vstupnom priestore používať solárne svietidlá s detektormi pohybu a súmrakovými senzormi. To znamená, že svetlo sa zapína len vtedy, keď je naozaj potrebné a keď je už súmrak alebo tma. Výhodou solárneho osvetlenia je jednoduchá inštalácia bez nutnosti zapojenia. Svietidlo so solárnym panelom by však malo dostávať dostatok svetla, najmä v zimných mesiacoch, aby spoľahlivo fungovalo. Tip: K dispozícii sú aj takzvané hybridné modely, ktoré možno v prípade potreby prepnúť na elektrickú prevádzku. Okrem toho sú solárne svietidlá k dispozícii aj s technológiou inteligentnej domácnosti.   

Dekoratívne svietidlá pri vchodových dverách Veselo pozývajúce lapače očí

Keď je vstupný priestor vybavený praktickým orientačným osvetlením, je čas na voľný štýl - s dekoratívnymi svietidlami vo všetkých aspektoch: od inteligentne ovládaných svietiacich glóbusov a kociek až po solárne lampáše a svietiace zvieracie motívy. Tí, ktorí majú obzvlášť radi svetelné dekorácie, by si mali vybrať svetelné vzory, ktoré sa menia podľa ročného obdobia, napr. na Vianoce, jeseň, leto a Veľkú noc. To prináša do vstupného priestoru radosť a rozmanitosť.   


FAQ: Často kladené otázky o osvetlení vchodu do domu

Ktoré svietidlá sú vhodné na osvetlenie vchodových dverí? 

Svietidlá pre vchod do domu - koľko lúmenov by mali mať? 

V akej výške sú umiestnené vonkajšie nástenné svietidlá pri vchodových dverách? 

Ako môžem pripojiť vonkajšie nástenné svietidlo? 

Čo je potrebné zohľadniť pri inštalácii vonkajších svietidiel okolo vchodových dverí?

Ako pripojiť detektor pohybu? 

Je osvetlenie pri vstupe do domu povinné? 

Prečiarknuté ceny na svetlá.sk zodpovedajú doporučenej maloobchodnej cene výrobcu.
Všetky ceny produktov sú uvedené v €, vrátane 20 % DPH a bez prepravných nákladov.

© 2023 Lampenwelt GmbH