PORADENSTVO
Tipy na úsporu energie

Tipy na úsporu energie Tipy na úsporu energie v domácnosti pomocou správneho osvetlenia

Osvetlenie interiéru a exteriéru v prenajatých bytoch alebo domoch je nielen faktorom dobrého pocitu, ale aj faktorom nákladov. Preto má energeticky účinné osvetlenie vysoký potenciál úspor. Úsporné svietidlá sa dajú nainštalovať za krátky čas. Okrem toho existujú aj ďalšie tipy na úsporu energie, ktoré možno okamžite realizovať, aby sa znížili náklady a prispelo sa k ochrane životného prostredia.

Čo potrebujete vedieť

Trieda energetickej účinnosti
Životnosť
Zásuvka a základňa

Trieda energetickej účinnosti

Energetická účinnosť musí byť pre spotrebiteľa zrozumiteľná. Od 1. marca 2021 platí nový energetický štítok, ktorý odstraňuje mätúce triedy A+, A++ a A+++ a prehodnocuje všetky svetelné zdroje s ohľadom na budúcnosť.

Životnosť

Životnosť svetelných zdrojov udáva, koľko hodín svetelný zdroj vydrží. Napríklad LED lampa so životnosťou 25 000 hodín vydrží viac ako 10 rokov, ak sa používa 6 hodín denne. Ušetríte tak náklady na nákup nových zariadení a znížite produkciu odpadu.

Zásuvka a základňa

Všetky bežné svietidlá majú päticu (E27, E14, GU10 atď.). Bez problémov do nich možno vložiť vhodnú LED žiarovku s vhodnou päticou. Keďže každý potrebuje osvetlenie každý deň, prechod na LED ponúka veľký potenciál úspor.

osvetľovacej techniky

Porovnanie osvetlenia

Vývoj energeticky úsporných žiaroviek sa vždy zameriava na udržateľnosť a environmentálne aspekty. Dlhšia životnosť a energeticky účinnejšie technológie osvetlenia znižujú emisie CO². Energeticky najúspornejšou technológiou osvetlenia na trhu je LED. Okrem vysokej svetelnej účinnosti (pomer spotreby energie a svetla) má LED najdlhšiu životnosť a vysokú spínaciu odolnosť - časté zapínanie a vypínanie (spínacie cykly) takmer neznižuje životnosť.

Príklad efektívnosti

Žiarovka premieňa 95 % absorbovanej energie na teplo a iba 5 % na svetlo. Preto museli byť výkony veľmi vysoké, aby sa dosiahol dostatočný jas. Okrem iného to spôsobilo, že žiarovky boli veľmi horúce. S novšími technológiami osvetlenia sa stále viac zlepšuje pomer wattov k svetelnému toku, tzv. svetelná účinnosť. To znamená: Viac jasu je možné dosiahnuť s menším množstvom energie. Hodnota svetelného toku sa používa preto, aby spotrebitelia mohli porovnávať rôzne technológie osvetlenia.

Žiarovka Halogénová lampa Energeticky úsporná lampa LED svietidlo

Životnosť

1.000 h

2.000 – 4.000 h

10.000 h

15.000 – 100.000 h

Svetelná účinnosť

Menej ako 15 lm/W

približne 25 lm/W

ca. 50 lm/W

"V závislosti od modelu až do 100 lm/W alebo viac"

Schválené na obchodovanie

Dotknuté zákazom žiaroviek od roku 2009.

Dotknuté zákazom žiaroviek od roku 2016.

Od roku 2019 je zakázaný predpismi o ekodizajne.

Neovplyvnené predpismi aj v budúcnosti.

potenciál úspor

Rýchla kontrola: Ako môžete ušetriť energiu v domácnosti?

AS úsporou energie v domácnosti môžete začať hneď: s novým svetelným zdrojom do bežných zásuviek. Ak aj tak hľadáte nové svietidlo, napr. závesné svietidlo do jedálne, vyberte si svietidlo s trvalo nainštalovanou technológiou osvetlenia LED v budúcnosti. A tí, ktorí práve renovujú, by sa mali poradiť s dizajnérom osvetlenia - správne umiestnenie elektrických zásuviek môže koncepciu osvetlenia viac prispôsobiť aplikácii, a tým aj zefektívniť.

Výmena osvetľovacích telies Výmena svietidiel Profesionálny dizajn osvetlenia

Potrebná elektrická inštalácia

Nie

Áno

Áno

Vhodné pre nájomné byty

Áno

Áno

Nie

Vhodné pre domy obývané majiteľmi

Áno

Áno

Áno

Možnosť inteligentnej domácnosti

Áno

Áno

Áno

Kedy má opatrenie zmysel?

Rýchly štart s úsporou energie

Čas na moderný dizajn

Vybavení pre budúcnosť

Vymeňte osvetľovacie teleso a použite LED

Najjednoduchším spôsobom úspory energie pri osvetlení je výmena žiarovky. Energeticky najúspornejšia je LED žiarovka, ktorá je k dispozícii pre všetky štandardné zásuvky. V tomto prípade sa nazýva LED modernizácia. Prechod na LED je jednoduchý a oplatí sa pre všetky bežné technológie osvetlenia vrátane halogénových alebo kompaktných žiariviek.

LED žiarovky E27

LED žiarovky E27

LED žiarovky E14

LED žiarovky E14

LED žiarovky G9

LED žiarovky G9

LED žiarovky GU10

LED žiarovky GU10

LED žiarovky GU5.3

GU5.3-LED-Lampen

Všetky LED žiarovky

Všetky LED žiarovky

Ako prejsť na LED?

Ktorý je energeticky najúčinnejší zdroj svetla na trhu?

Energeticky najúčinnejšou žiarovkou na trhu je v súčasnosti žiarovka od spoločnosti Philips. Táto LED žiarovka ako prvá dosahuje triedu účinnosti A podľa prísnejšieho nového energetického štítku z roku 2021. Pre porovnanie, žiarovka dosahuje približne 10 lúmenov na watt.

Ako prečítať obal lampy?

Vďaka moderným technológiám osvetlenia a väčšiemu výberu farby svetla, možností ovládania a stmievania obsahuje dnes balenie svietidla viac informácií ako v minulosti. Zostavili sme sprievodcu nákupom svietidiel.

Aké sú výhody LED svietidiel?

Minimalistický dizajn

Technológia osvetlenia LED je veľmi kompaktná, a preto umožňuje puristické tvary, ktoré dokonale ladia s moderným štýlom bývania.

Bezúdržbové

Keďže je svetelná technológia nainštalovaná napevno, svietidlo sa nikdy nemusí otvárať, aby sa vymenil svetelný zdroj.

Technológia budúcnosti

Okrem vysokej úspory energie, LED technológia umožňuje inteligentné ovládanie osvetlenia. Vďaka tomu si môžete vychutnať osvetlenie ako nikdy predtým.


Objavte teraz LED svietidlá a šetrite energiu

Kedy sa oplatí použiť LED svietidlo?

Ak uvažujete o kúpe nového svietidla (napr. preto, že staré už nezodpovedá interiéru), LED svietidlá sú najlepšou voľbou z hľadiska úspory energie a moderného dizajnu. Kompaktná technológia osvetlenia umožňuje veľmi tenké tvary, ako je napríklad panel LED. LED panely sú bezkonkurenčné z hľadiska celoplošnej distribúcie svetla, pohodlnej stmievateľnosti a ďalších inteligentných funkcií.

LED osvetlenie

Oplatí sa prejsť na LED osvetlenie? - príklad použitia

V prenajatých bytoch sa už oplatí prejsť na LED. Vďaka dlhej životnosti svetelných zdrojov je neustály nákup nových svetelných zdrojov minulosťou. Čím väčší je obytný priestor, tým väčší je potenciál úspor. V bežne veľkom dome s obytnou plochou 100-120 m² a vonkajším priestorom je často viac zdrojov svetla, ako si človek uvedomuje. V nasledujúcom príklade aplikácie sa každý deň používa viac ako 40 rôznych zdrojov svetla. Potenciál úspor je obrovský!

Prechod na LED - kde začať?

Prechod na LED sa v podstate oplatí v každej miestnosti. Začať by ste však mali v miestnostiach, kde sa umelé osvetlenie používa najviac každý deň. Zvyčajne je to obývacia izba. V čase home office sa pozornosť sústreďuje aj na štúdium: pracovný čas, ktorý sa predtým trávil v kancelárii, sa teraz trávi doma - s príslušnými dodatočnými nákladmi na osvetlenie. Okrem obývacej izby by sa preto pri modernizácii mala najprv zvážiť trvalo využívaná pracovňa.

prechodom-na-LED

Legenda

A. Stropné svietidlá

B. Závesné svietidlá

C. Stolové lampy

D. Stropné reflektory

E. Nástenné svietidlá (vnútorné a vonkajšie)

F. Svietidlá pod skrinku / nábytkové svietidlá

G. Osvetlenie cesty

V bežne veľkom dome s obytnou plochou 100-120 m² sa nachádza množstvo zdrojov svetla. V tomto príklade aplikácie je viac ako 40 svietidiel - a teda veľký potenciál úspor.


Koľko môžete ušetriť prechodom na LED v obývačke?

V našom príklade aplikácie svieti v obývacej izbe celkovo 6 zdrojov svetla:

  • 1 stropné svetlo (A))

  • 2 nástenné svietidlá (E))

  • 1 stolová lampa (C)

  • 1 stropná podložka (D))

  • Osvetlenie nábytku (F) pomocou LED pásikov je už energeticky úsporné a umožňuje ho predovšetkým kompaktná technológia LED osvetlenia

Ročné náklady so žiarovkami

Ak by sa svetelné zdroje prevádzkovali so žiarovkami, všetky svietidlá by spolu potrebovali približne 450 wattov energie. Pri priemernej cene kilowatthodiny 17 centov (od septembra 2022 v Slovensko) a priemernej dobe používania 6 hodín denne spotrebujú žiarovky 2,7 kWh denne. To je 985,5 kWh ročne, čo zodpovedá nákladom 127 EUR.

Náklady za rok:

127 EUR

Ročné náklady s LED

Vďaka vysokej energetickej účinnosti by rovnaký jas s LED diódami vyžadoval len niečo vyše 70 wattov. To by znamenalo úsporu približne 85 %. S LED spotrebujeme v obývacej izbe len 0,42 kWh denne, t. j. 153,3 kWh ročne. Náklady by teda boli len približne 21,9 EUR. Len v obývacej izbe ušetríte viac ako 90 EUR. Náklady na nové svetelné zdroje sa preto zvyčajne amortizujú počas prvého roka.

Náklady za rok:

21,9 EUR
82 % úspora energie a nákladov

V našom príklade aplikácie sme nahradili staré svetelné zdroje svietidlami s trvalo nainštalovanými LED diódami. To je vždy vhodné, ak aj tak hľadáte nové, moderné svietidlo a chcete sa v budúcnosti vyhnúť neustálej výmene svetelných zdrojov a s tým spojenej produkcii odpadu. Samozrejme, úsporu energie možno dosiahnuť rýchlejšie a bez námahy pri inštalácii výmenou starého svetelného zdroja za LED žiarovku.

Nasledujúce LED svietidlá nahrádzajú staré stropné, podlahové, nástenné a stolové svietidlá modelmi s trvalo nainštalovanými LED diódami.

Tieto produkty sme použili na výpočet v našom príklade aplikácie:

Stropné LED svietidlo Noabelle od kvalitnej značky Arcchio so spotrebou energie iba 27 wattov a svetelným tokom 2 000 lúmenov. Nahrádza stropné svietidlo s 5 x 40 W žiarovkami.

Stropné LED svietidlo Seppa od Lindby celkovou spotrebou 25 W (20 W reflektor a 5 W svetlo na čítanie, samostatne vypínateľné a stmievateľné). Produkuje 1 400 plus 340 lúmenov.

Nástenné LED svietidlo Aldrina, tiež od spoločnosti Arcchio. Jemne modelované svetlo je možné dosiahnuť len s bodovým zdrojom svetla, akým je LED dióda. Vnútorný odtieň v zlatej farbe umocňuje pocit pohody. 6 wattov pre 440 lúmenov príjemného svetla.

LED stolová lampa Marija z nádhernej kolekcie do obývačky od spoločnosti Lucande. Svetelný objekt produkuje 500 lúmenov pri 10 wattoch. Jedinečnou prednosťou je však moderný dizajn, ktorý by bol pri žiarovkách nemysliteľný.


Úspora elektrickej energie: Ďalšie tipy

Vďaka týmto tipom na úsporu elektrickej energie možno ušetriť ďalšiu energiu - väčšinou bez nákladných rekonštrukčných prác.

Solárne svetlá

Solárna technológia v záhrade a v okolí domu je veľmi dobrým spôsobom úspory energie. Existuje aj množstvo praktických vonkajších nástenných svietidiel, svietidiel na cesty a ďalších.

Detektor pohybu

Svetlo s detektorom pohybu a automatickým vypínaním je viditeľné v bilancii elektrickej energie. Snímač súmraku zabezpečuje, že sa svetlo zapne len vtedy, keď je okolitý jas nízky a sú prítomní ľudia.

Inteligentná domácnosť

Inteligentné domáce osvetlenie, ktoré možno ovládať aj na cestách, znižuje spotrebu energie, pretože môžete vypnúť svetlo, keď si napríklad v práci uvedomíte, že ste ho zabudli zhasnúť. Okrem manuálneho ovládania možno svetelné zdroje prepojiť aj s inteligentnými snímačmi.

Vypnutie svetla

Vypnutie svetla

Je to najjednoduchší tip na úsporu energie: vypnite svetlo, keď nie je potrebné. Často na to jednoducho zabudnete. Potom naďalej zbytočne spotrebovávate elektrickú energiu. Ak je ťažké dostať sa k vypínaču svetla, napr. pre osoby s poruchami chôdze, odporúča sa použiť inteligentné ovládanie prostredníctvom aplikácie.

Jasné tienidlá

Svetlé tienidlá vyrobené z látky alebo plastu, ako je polyetylén, sú priesvitnejšie. Nepohlcujú toľko svetla ako tmavé odtiene. Do miestnosti tak preniká viac svetla. Preto stačí nižší jas, a tým aj nižšia spotreba energie osvetľovacích telies.

Svetlé stropy a steny

Svetlé stropy a steny

Svetlé farby, ako napríklad biela alebo pastelové farby na stenách a strope, odrážajú viac svetla ako tmavé odtiene. Vďaka dobrému odrazu svetla postačujú na príjemné okolité osvetlenie svietidlá s menším jasom.

Ventilátory so zimnou prevádzkou

Teplý vzduch z kúrenia alebo kachlí sa v zime hromadí pod stropom. Výsledkom sú studené nohy. Stropný ventilátor so zimnou prevádzkou zabezpečuje lepšiu distribúciu teplého vzduchu v miestnosti. To môže výrazne znížiť náklady na vykurovanie.

Inteligentné riadenie vykurovania

Inteligentný vykurovací systém je úsporný. Inteligentné radiátory vyhodnocujú údaje o spotrebe a reagujú na otvorené okná a prítomnosť, aby sa vykurovacia energia využívala efektívnejšie. Šetrí to peniaze a chráni životné prostredie - aj v prenajatých bytoch vďaka prenosným zariadeniam.


Návrh a renovácia osvetlenia

Najmä v starších budovách nie sú rozvody elektrických prípojok prispôsobené modernému bývaniu. Stropné svietidlá sa spravidla plánujú s centrálnym pripojením v miestnosti, nástenné pripojenia vôbec a príliš málo zásuviek. Ak teda rekonštruujete, poraďte sa s projektantom osvetlenia, pretože umiestnením zásuviek na správne miesto možno navrhnúť koncepciu osvetlenia podľa použitia a efektívne - správne svetlo sa zapne na správnych miestach. To môže mať vplyv na spotrebu energie, ako aj na pocit pohody. Svetelný dizajn zahŕňa:

Stropné pripojenia

Pre rozumnú koncepciu osvetlenia, napr. v prípade kombinácie kuchyne s jedálňou, nie je vždy postačujúce pripojenie stropu v strede miestnosti. Výsledok: stropné svietidlo, ktoré spotrebuje veľa elektrickej energie, musí byť neustále zapnuté, aby osvetlilo všetky oblasti. Lepšie je niekoľko zásuviek, na ktorých sú namontované správne svietidlá so správnou intenzitou svetla a špecificky osvetľujú rôzne zóny.

Pripojenia na stenu

Spojenia stien často vôbec neexistujú. Napriek tomu môžu poskytnúť dobré základné osvetlenie a prispieť k rozumnému doplneniu koncepcie osvetlenia. Namiesto stropného svetla, ktoré je príliš jasné a vnímané aj ako nepríjemné, možno napríklad zapnúť nástenné svietidlá, ktoré poskytujú relaxačnú atmosféru, zatiaľ čo LED svetlo na čítanie v prípade potreby vrhá dostatok svetla na stránky knihy.

Zásuvky

Zásuvky

Zásuvky sú pri navrhovaní osvetlenia a renovácii domácnosti vždy dôležité, pretože sa dajú použiť na inštaláciu flexibilných riešení osvetlenia vrátane stojacích a stolových lámp. Tie môžu byť vhodnejšie na mnohé činnosti, napríklad na čítanie a relaxáciu. V týchto chvíľach je možné vynechať jasné, nepríjemné a energeticky náročné "veľké" svetlo na strope. Tým sa zase môže ušetriť energia.

V spoločnosti Svetlá.sk je profesionálny dizajn osvetlenia k dispozícii nielen pre firemných zákazníkov. Kontaktujte náš zákaznícky servis a získajte dobré rady týkajúce sa osvetlenia vašich štyroch stien.


Ktoré lampy šetria najviac energie?

Ako môžem ušetriť na osvetlení?

Sú LED diódy naozaj úspornejšie?

Prečo by ste mali vypnúť svetlo?

Čo je úspornejšie: LED alebo úsporná žiarovka?

Čo znamená energetická účinnosť?

Kde môžete v domácnosti ušetriť energiu?

Prečiarknuté ceny na svetlá.sk zodpovedajú doporučenej maloobchodnej cene výrobcu.
Všetky ceny produktov sú uvedené v €, vrátane 20 % DPH a bez prepravných nákladov.

© 2024 Lampenwelt GmbH