UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

Tipy na úsporu energie

Tipy na úsporu energie v domácnosti pomocou správneho osvetlenia

Osvetlenie interiéru a exteriéru v prenajatých bytoch alebo domoch je nielen faktorom dobrého pocitu, ale aj faktorom nákladov. Preto má energeticky účinné osvetlenie vysoký potenciál úspor. Úsporné svietidlá sa dajú nainštalovať za krátky čas. Okrem toho existujú aj ďalšie tipy na úsporu energie, ktoré možno okamžite realizovať, aby sa znížili náklady a prispelo sa k ochrane životného prostredia.

Čo potrebujete vedieť

Trieda energetickej účinnosti

Trieda energetickej účinnosti

Energetická účinnosť musí byť pre spotrebiteľa zrozumiteľná. Na to slúži trieda energetickej účinnosti. Od 1. marca 2021 platí nový energetický štítok, ktorý odstraňuje mätúce triedy A+, A++ a A+++ a prehodnocuje všetky svetelné zdroje s ohľadom na budúcnosť.

Viac informácií o novom energetickom štítku

Životnosť

Životnosť

Životnosť svetelných zdrojov udáva, koľko hodín svetelný zdroj vydrží. Napríklad LED lampa so životnosťou 25 000 hodín vydrží viac ako 10 rokov, ak sa používa 6 hodín denne. Ušetríte tak náklady na nákup nových zariadení a znížite produkciu odpadu.

Zásuvka a základňa

Zásuvka a základňa

Všetky bežné svietidlá majú päticu (E27, E14, GU10 atď.). Bez problémov do nich možno vložiť vhodnú LED žiarovku s vhodnou päticou. Keďže každý potrebuje osvetlenie každý deň, prechod na LED ponúka veľký potenciál úspor.

Viac o zásuvke a základni

Porovnanie osvetlenia

Rýchla kontrola: Ako môžete ušetriť energiu v domácnosti?

S úsporou energie v domácnosti môžete začať hneď: s novým svetelným zdrojom do bežných zásuviek. Ak aj tak hľadáte nové svietidlo, napr. závesné svietidlo do jedálne, vyberte si svietidlo s trvalo nainštalovanou technológiou osvetlenia LED v budúcnosti. A tí, ktorí práve renovujú, by sa mali poradiť s dizajnérom osvetlenia - správne umiestnenie elektrických zásuviek môže koncepciu osvetlenia viac prispôsobiť aplikácii, a tým aj zefektívniť.

Príklad efektívnosti

Žiarovka premieňa 95 % absorbovanej energie na teplo a iba 5 % na svetlo. Preto museli byť výkony veľmi vysoké, aby sa dosiahol dostatočný jas. Okrem iného to spôsobilo, že žiarovky boli veľmi horúce. S novšími technológiami osvetlenia sa stále viac zlepšuje pomer wattov k svetelnému toku, tzv. svetelná účinnosť. To znamená: Viac jasu je možné dosiahnuť s menším množstvom energie. Hodnota svetelného toku sa používa preto, aby spotrebitelia mohli porovnávať rôzne technológie osvetlenia.

Zistite viac o lumen

  Žiarovka Halogénová lampa Energeticky úsporná lampa LED svietidlo
Životnosť 1.000 h 2.000 – 4.000 h 10.000 h 15.000 – 100.000 h
Svetelná účinnosť Menej ako 15 lm/W približne 25 lm/W približne 50 lm/W V závislosti od modelu až do
100 lm/W alebo viac
Schválené na obchodovanie Dotknuté zákazom žiaroviek od roku 2009. Dotknuté zákazom žiaroviek od roku 2016. Od roku 2019 je zakázaný predpismi o ekodizajne. Neovplyvnené predpismi aj v budúcnosti.
Potenciál úspor

Porovnanie osvetlenia

Vývoj energeticky úsporných žiaroviek sa vždy zameriava na udržateľnosť a environmentálne aspekty. Dlhšia životnosť a energeticky účinnejšie technológie osvetlenia znižujú emisie CO². Energeticky najúspornejšou technológiou osvetlenia na trhu je LED. Okrem vysokej svetelnej účinnosti (pomer spotreby energie a svetla) má LED najdlhšiu životnosť a vysokú spínaciu odolnosť - časté zapínanie a vypínanie (spínacie cykly) takmer neznižuje životnosť.

  Výmena osvetľovacích telies Výmena svietidiel Profesionálny dizajn osvetlenia
Potrebná elektrická inštalácia Nie Áno Áno
Vhodné pre nájomné byty Áno Áno Nie
Vhodné pre domy obývané majiteľmi Áno Áno Áno
Možnosť inteligentnej domácnosti Áno Áno Áno
Kedy má opatrenie zmysel? Rýchly štart s úsporou energie Čas na moderný dizajn Vybavení pre budúcnosť

Vymeňte osvetľovacie teleso a použite LED

Najjednoduchším spôsobom úspory energie pri osvetlení je výmena žiarovky. Energeticky najúspornejšia je LED žiarovka, ktorá je k dispozícii pre všetky štandardné zásuvky. V tomto prípade sa nazýva LED modernizácia. Prechod na LED je jednoduchý a oplatí sa pre všetky bežné technológie osvetlenia vrátane halogénových alebo kompaktných žiariviek.

LED žiarovky E27

Objavte teraz

LED žiarovky E14

Objavte teraz

LED žiarovky G9

Objavte teraz

LED žiarovky GU10

Objavte teraz

LED žiarovky GU5.3

Objavte teraz

Všetky svietidlá LED

Objavte teraz

Ako prečítať obal lampy?

Vďaka moderným technológiám osvetlenia a väčšiemu výberu farby svetla, možností ovládania a stmievania obsahuje dnes balenie svietidla viac informácií ako v minulosti.

Svietidlá s trvalo integrovanou technológiou LED

Svietidlo je elektrický spotrebič, do ktorého je vložená lampa (zdroj svetla). Svietidlo je napríklad závesné alebo stolové svietidlo, do ktorého objímky sa vkladá žiarovka. Pri moderných LED svietidlách už tento rozdiel neplatí: lampa a svietidlo sú jeden výrobok. Okrem vysokej úspory energie má dlhú životnosť, a preto nevyžaduje žiadnu údržbu - už nikdy nebudete musieť vymieňať žiarovky. Tým sa znižuje produkcia odpadu.

Aké sú výhody LED svietidiel?

Minimalistický dizajn

Technológia osvetlenia LED je veľmi kompaktná, a preto umožňuje puristické tvary, ktoré dokonale ladia s moderným štýlom bývania.

K moderným LED svietidlám

Bezúdržbové

Keďže je svetelná technológia nainštalovaná napevno, svietidlo sa nikdy nemusí otvárať, aby sa vymenil svetelný zdroj.

Všetky svietidlá LED

Technológia budúcnosti

Okrem vysokej úspory energie je LED technológia aj technológiou, ktorá umožňuje inteligentné ovládanie osvetlenia. Vďaka tomu si môžete vychutnať osvetlenie ako nikdy predtým.

K inteligentným svietidlám LED


Objavte teraz LED svietidlá a šetrite energiu

Kedy sa oplatí použiť LED svietidlo?

Ak uvažujete o kúpe nového svietidla (napr. preto, že staré už nezodpovedá interiéru), LED svietidlá sú najlepšou voľbou z hľadiska úspory energie a moderného dizajnu. Kompaktná technológia osvetlenia umožňuje veľmi tenké tvary, ako je napríklad panel LED. LED panely sú bezkonkurenčné z hľadiska celoplošnej distribúcie svetla, pohodlnej stmievateľnosti a ďalších inteligentných funkcií.

Úspora elektrickej energie: Ďalšie tipy

Vďaka týmto tipom na úsporu elektrickej energie možno ušetriť ďalšiu energiu - väčšinou bez nákladných rekonštrukčných prác.

Solárne svetlá

Solárna technológia v záhrade a v okolí domu je veľmi dobrým spôsobom úspory energie pri vonkajšom osvetlení. Okrem dekoratívnych solárnych svietidiel existuje aj množstvo praktických vonkajších nástenných svietidiel, svietidiel na cesty a ďalších.

Viac o solárnych svetlách

Detektor pohybu

Svetlo s detektorom pohybu a automatickým vypínaním je viditeľné v bilancii elektrickej energie. Snímač súmraku zabezpečuje, že sa svetlo zapne len vtedy, keď je okolitý jas nízky a sú prítomní ľudia.

Viac o detektoroch pohybu

Inteligentná domácnosť

Inteligentné domáce osvetlenie, ktoré možno ovládať aj na cestách, znižuje spotrebu energie, pretože môžete vypnúť svetlo, keď si napríklad v práci uvedomíte, že ste ho zabudli zhasnúť. Okrem manuálneho ovládania možno svetelné zdroje prepojiť aj s inteligentnými snímačmi.

Viac o inteligentnej modernizácii

Vypnutie svetla

Vypnutie svetla

Je to najjednoduchší tip na úsporu energie: vypnite svetlo, keď nie je potrebné. Často na to jednoducho zabudnete. Potom naďalej zbytočne spotrebovávate elektrickú energiu. Ak je ťažké dostať sa k vypínaču svetla, napr. pre osoby s poruchami chôdze, odporúča sa použiť inteligentné ovládanie prostredníctvom aplikácie.

Jednoduchá dodatočná montáž bezbariérového ovládania osvetlenia

Jasné tienidlá

Svetlé tienidlá vyrobené z látky alebo plastu, ako je polyetylén, sú priesvitnejšie. Nepohlcujú toľko svetla ako tmavé odtiene. Do miestnosti tak preniká viac svetla. Preto stačí nižší jas, a tým aj nižšia spotreba energie osvetľovacích telies.

Objavte svetlé tienidlá

Svetlé stropy a steny

Svetlé farby, ako napríklad biela alebo pastelové farby na stenách a strope, odrážajú viac svetla ako tmavé odtiene. Vďaka dobrému odrazu svetla postačujú na príjemné okolité osvetlenie svietidlá s menším jasom. Svetlý dizajn interiéru preto môže tiež šetriť energiu.

Objavte zodpovedajúce štýly

Ventilátory so zimnou prevádzkou

Teplý vzduch z kúrenia alebo kachlí sa v zime hromadí pod stropom. Výsledkom sú studené nohy. Stropný ventilátor so zimnou prevádzkou zabezpečuje lepšiu distribúciu teplého vzduchu v miestnosti. To môže výrazne znížiť náklady na vykurovanie.

Viac o stropných ventilátoroch

Inteligentné riadenie vykurovania

Inteligentný vykurovací systém je úsporný. Inteligentné radiátory vyhodnocujú údaje o spotrebe a reagujú na otvorené okná a prítomnosť, aby sa vykurovacia energia využívala efektívnejšie. Šetrí to peniaze a chráni životné prostredie - aj v prenajatých bytoch vďaka prenosným zariadeniam.

Inteligentné riadenie vykurovania pri modernizácii


Návrh a renovácia osvetlenia

Najmä v starších budovách nie sú rozvody elektrických prípojok prispôsobené modernému bývaniu. Stropné svietidlá sa spravidla plánujú s centrálnym pripojením v miestnosti, nástenné pripojenia vôbec a príliš málo zásuviek. Ak teda rekonštruujete, poraďte sa s projektantom osvetlenia, pretože umiestnením zásuviek na správne miesto možno navrhnúť koncepciu osvetlenia podľa použitia a efektívne - správne svetlo sa zapne na správnych miestach. To môže mať vplyv na spotrebu energie, ako aj na pocit pohody. Svetelný dizajn zahŕňa:

Stropné pripojenia

Pre rozumnú koncepciu osvetlenia, napr. v prípade kombinácie kuchyne s jedálňou, nie je vždy postačujúce pripojenie stropu v strede miestnosti. Výsledok: stropné svietidlo, ktoré spotrebuje veľa elektrickej energie, musí byť neustále zapnuté, aby osvetlilo všetky oblasti. Lepšie je niekoľko zásuviek, na ktorých sú namontované správne svietidlá so správnou intenzitou svetla a špecificky osvetľujú rôzne zóny.

Pripojenia na stenu

Spojenia stien často vôbec neexistujú. Napriek tomu môžu poskytnúť dobré základné osvetlenie a prispieť k rozumnému doplneniu koncepcie osvetlenia. Namiesto stropného svetla, ktoré je príliš jasné a vnímané aj ako nepríjemné, možno napríklad zapnúť nástenné svietidlá, ktoré poskytujú relaxačnú atmosféru, zatiaľ čo LED svetlo na čítanie v prípade potreby vrhá dostatok svetla na stránky knihy.

Zásuvky

Zásuvky

Zásuvky sú pri navrhovaní osvetlenia a renovácii domácnosti vždy dôležité, pretože sa dajú použiť na inštaláciu flexibilných riešení osvetlenia vrátane stojacích a stolových lámp. Tie môžu byť vhodnejšie na mnohé činnosti, napríklad na čítanie a relaxáciu. V týchto chvíľach je možné vynechať jasné, nepríjemné a energeticky náročné "veľké" svetlo na strope. Tým sa zase môže ušetriť energia.

V spoločnosti Lampenwelt je profesionálny dizajn osvetlenia k dispozícii nielen pre firemných zákazníkov. Kontaktujte náš zákaznícky servis a získajte dobré rady týkajúce sa osvetlenia vašich štyroch stien.

Kontaktujte náš zákaznícky servis


ČASTO KLADENÉ OTÁZKY: Často kladené otázky o úsporách elektrickej energie

Získajte zľavový kupón v hodnote 10 !

Registrácia Vás nič nestojí, ale čakajú na Vás skvelé propagačné akcie, ktoré sa oplatí využiť.

10 Poukážka

*Platí na nákup nad 75 €. Jeden kupón na zákazníka a objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavovými akciami a nie je možné ho následne odpočítať z faktúry. Poukaz nie je možné uplatniť na vylúčených výrobcov. Poukaz je platný 21 dní od jeho prijatia.