UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

Výmena halogénových žiaroviek za LED

Po zákaze žiaroviek v roku 2009 bola halogénová žiarovka ešte pred niekoľkými rokmi dobrou alternatívou. Pridaním halogénovej žiarovky sa životnosť žiarovky v niektorých prípadoch zvýšila až štvornásobne a zároveň sa zvýšila energetická účinnosť. Ale aj táto technológia osvetlenia už bola nahradená modernejšou alternatívou: LED žiarovkou.

Okrem E27 alebo E14 je G9 bežnou halogénovou päticou. K dispozícii je aj alternatíva LED.

Svetelný zdroj G9 LED je účinnejšou alternatívou a opticky je takmer identický.


Dajú sa halogénové žiarovky vymeniť za LED?

Prechod z halogénových žiaroviek na LED je veľmi jednoduchý. Pre každý halogénový svetelný zdroj od žiarovky s päticou G9 až po klasickú žiarovku so závitom E27 existujú vhodné alternatívy LED.

GU10 LED

Objavte teraz

Ďalšie led žiarovky

Objavte teraz


Ktoré spotrebuje viac elektrickej energie: halogénové alebo LED?

LED žiarovka má lepšiu svetelnú účinnosť, t. j. lepší pomer wattov k lúmenom. LED diódy sú preto energeticky úspornejšie a ich prevádzka je lacnejšia. V závislosti od kvality svetelného zdroja sa ušetrí približne 90 % energie. Vďaka nižšej spotrebe energie, ako aj stabilite spínania a dlhej životnosti sú LED diódy aj najšetrnejším osvetľovacím prostriedkom na trhu. Vďaka rozšíreniu LED diód sa znížila aj cena týchto moderných svetelných zdrojov, takže úspory sa dosahujú už od prvej minúty.

Philips LED-Stiftsockel G9

Čo svieti lepšie: halogén alebo LED?

Každý, kto má dobré skúsenosti s halogénovým osvetlením v obývačke, bude nadšený aj z LED. Pri kúpe LED žiarovky je dôležité venovať pozornosť teplote farieb (v Kelvinoch). Halogénové svetlo má menej ako 3 300 kelvinov. Táto farba sa nazýva teplá biela.

Na rozdiel od bežných žiaroviek sú LED žiarovky dostupné vo všetkých farbách svetla od teplej bielej (<3 300 K) cez univerzálnu bielu (3 300 - 5 300 K) až po dennú bielu (>5 300 K). To znamená, že si môžete vybrať inú farbu svetla v závislosti od miesta použitia – alebo si môžete vybrať Inteligentné žiarovky a kedykoľvek si svetlo nastaviť podľa svojich predstáv.

Výmena halogénovej žiarovky za LED žiarovku funguje bez problémov


Ktorá LED dióda nahradí 50W halogén?

Aj keď sa žiarovka nahradila halogénovou, výkon už nebol spoľahlivou hodnotou na určenie jasu. Dnes sa porovnáva hodnota lúmenu - svetelný tok žiarovky. Spotreba energie vo wattoch sa výrazne líši v závislosti od kvality LED žiarovky, preto watty už nemajú žiadny význam pre jas.

Príklad: Halogénová žiarovka s výkonom 28 W produkuje približne 470 lúmenov. Pri prechode na LED jednoducho venujte pozornosť príslušnej špecifikácii svetelného toku v podrobnostiach o výrobku alebo na obale LED svietidla.

Watty starých žiaroviek Wattová halogénová žiarovka Lumen Watt porovnateľnej LED lampy
100 75 1521 z. B. 15 W LED svietidlo
75 60 1055 z. B. 11 W LED svietidlo
60 45 806 z. B. 8,5 W LED svietidlo
40 30 470 z. B. 4 W LED svietidlo
25 20 249 z. B. 4 W LED svietidlo

Rovnomerný pomer výkonu k svetelnému toku mali len bežné žiarovky.


Dajú sa LED diódy stmievať ako halogénové žiarovky?

Halogénové žiarovky boli bez výnimky stmievateľné. Pri LED žiarovkách je naopak potrebné dbať na to, aby sa používali špeciálne stmievateľné LED žiarovky.

Rôzne LED žiarovky sa však dajú viac ako stmievať. Inteligentné zdroje svetla ako napríklad zdroje svetla Philips Hue, umožňujú pohodlne stmievať alebo meniť teplotu farieb prostredníctvom smartfónu. Jediný zdroj svetla tak môže kedykoľvek poskytnúť ideálne svetlo na bývanie alebo prácu.

Vymeniteľný zdroj svetla a externý stmievačAk je v miestnosti nainštalovaný externý stmievač, pri prechode na LED treba zvážiť nielen stmievateľný zdroj svetla, ale možno bude potrebné vymeniť aj existujúci transformátor za vhodný LED transformátor.

Svetlá so stmievačom a vymeniteľným svetelným zdrojom

Mnohé voľne stojace svietidlá, napr. s päticou G9, majú integrovaný stmievač, napr. na kábli alebo priamo na ráme svietidla. V tomto prípade je potrebné dbať na to, aby ste použili stmievateľnú LED žiarovku G9, aby ste mohli používať integrovaný stmievač.

LED svetlá s integrovanou technológiou osvetlenia a stmievačom

Ak aj tak hľadáte nové svietidlo - napr. osvetľovač - vyberte si svietidlo LED s trvalo nainštalovanou technológiou svietenia a stmievania. Externé stmievače preto nie sú potrebné. Informácie o funkciách nájdete v podrobnostiach o výrobku.

Otázky týkajúce sa stmievania, transformátorov alebo inteligentnej domácnosti?
Náš zákaznícky servis je vám vždy k dispozícii, aby vám poradil.


Výmena halogénových likvidácia

Ako správne zlikvidovať staré halogénové žiarovky?

Halogénové žiarovky možno podobne ako žiarovky likvidovať spolu s domovým odpadom, ale nepatria do skleneného odpadu. Zostavili sme podrobnú príručku o likvidácii bežných a moderných žiariviek.

Sprievodca správnou likvidáciou osvetľovacích prostriedkov


Zhrnutie prechodu z halogénových žiaroviek na LED

Prechod z halogénových žiaroviek na LED je veľmi jednoduchý. Toto sú špeciálne funkcie:

  • Kompatibilita: LED žiarovky sú k dispozícii pre všetky bežné objímky

  • Farba svetla: Príjemné halogénové svetlo s teplotou <3 300 K

  • Jas: porovnajte hodnotu lúmenu, aby ste po výmene dosiahli rovnaký jas

  • Inteligentná domácnosť: rad inteligentných svietidiel, ktoré možno kedykoľvek prispôsobiť vašim potrebám

  • Spotreba energie: LED diódy spotrebujú až o 90 % menej energie pri rovnakej kvalite osvetlenia

  • Stmievanie: Hľadajte LED žiarovky s prívlastkom "stmievateľné"


Získajte zľavový kupón v hodnote 10 !

Registrácia Vás nič nestojí, ale čakajú na Vás skvelé propagačné akcie, ktoré sa oplatí využiť.

10 Poukážka

*Platí na nákup nad 75 €. Jeden kupón na zákazníka a objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavovými akciami a nie je možné ho následne odpočítať z faktúry. Poukaz nie je možné uplatniť na vylúčených výrobcov. Poukaz je platný 21 dní od jeho prijatia.