UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

TEPLOTA FARBY / KELVIN jednoducho vysvetlené

Teplota farieb - nazývaná aj farba svetla - mení atmosféru v miestnosti. Vďaka rôznym farbám svetla sa zdá byť teplejšie alebo chladnejšie. Preto je pri kúpe nového svetelného zdroja alebo svietidla s trvalo nainštalovanou technológiou LED dôležité venovať pozornosť teplote farieb, aby ste si vybrali správne svetlo na bývanie, život a prácu.

Čo je teplota farieb / farba svetla?

Na rozdiel od farebného svetla (RGB) sa teplota farieb vždy vzťahuje na účinok bieleho svetla. Každý zdroj svetla sa skladá z rôznych spektrálnych farieb. Výsledkom súčtu týchto farieb je (rôzna) biela, ktorá je vnímaná ako "teplá", "neutrálna" alebo "studená". Teplota farby sa meria v Kelvinoch (K).

Aké sú výhody ovládania osvetlenia prostredníctvom mobilnej aplikácie?

Farba svetla

Teplé biele svetlo (menej ako 3 000 K)

Univerzálne biele svetlo (3 300 až 5 300 K)

Denné biele svetlo (viac ako 5 300 K)

Teplá biela

Teplá biela <3 300 Kelvinov

Dokonalé svetlo na relaxáciu a bývanie. Pôsobí hrejivo a útulne, a preto sa používa najmä v obývacej izbe, jedálni alebo spálni.

Universalweiß

Univerzálna biela 3 300 až 5 300 Kelvinov

Vecné svetlo, ktoré podporuje koncentráciu a výkon. Z tohto dôvodu sa používa najmä v pracovni, kuchyni a kúpeľni.

Denné svetlo

Denné svetlo >5 300 Kelvinov

Vďaka vysokému obsahu modrej farby má "studená biela" aktivačný účinok na biorytmus. Používa sa v priemysle a v súkromnom sektore, napr. v pivnici alebo dielni.

Farba svetla

Môžeme upraviť hodnotu Kelvina?

Áno, táto doplnková funkcia sa nazýva kontrola CCT. Umožňuje flexibilne nastaviť jednotlivé zdroje svetla pre rôzne situácie. Nastavenie sa vykonáva pomocou diaľkového ovládania pre príslušné lampy a svietidlá LED alebo pomocou smartfónu či hlasového ovládania pre systémy inteligentného domáceho osvetlenia.

Kelvin

Koľko Kelvinov má žiarovka?

Bežná žiarovka má farebnú teplotu približne 2 700 Kelvinov . Aj dnes sa svetlo žiarovky považuje za ideálne svetlo na bežné každodenné činnosti. Preto si moderné svetelné zdroje, ako napríklad LED žiarovky, vzali príklad z tohto zdroja svetla, pokiaľ ide o kvalitu svetla a vzhľad.

HCL svietidlo

Čo sa deje so svietidlami HCL?

Moderné kancelárske osvetlenie sa spolieha na automaticky regulovanú teplotu farieb a jasu, aby podporilo biorytmus, a tým aj zdravie zamestnancov: Osvetlenie zamerané na človeka (HCL). Priebeh: zvýšenie jasu a aktivácia svetla ráno na teplú bielu večer (5 500 až 2 700 K).

Denn svetlo

Koľko Kelvinov má skutočné denné svetlo?

Prirodzené denné svetlo má modrastú farbu svetla s farebnou teplotou - v závislosti od dennej doby - viac ako 5 500 Kelvinov. Názov "denné svetlo" pre modrasté osvetľovacie prostriedky tiež pochádza zo svetlej farby prirodzeného denného svetla. Toto svetlo má podobne ako skutočné denné svetlo stimulujúci účinok.

Prečiarknuté ceny na svetlá.sk zodpovedajú doporučenej maloobchodnej cene výrobcu.
Všetky ceny produktov sú uvedené v €, vrátane 20 % DPH a bez prepravných nákladov.

© 2023 Lampenwelt GmbH