Tipy na záhradné osvetlenie

Praktické a dekoratívne svetlo pre vonkajšiu obývačku

So správnym záhradným osvetlením vytvoríte z vonkajšieho priestoru vonkajšiu obývačku Vďaka pohodovým nápadom na osvetlenie, sa stane zo záhrady útulné útočisko počas teplých letných večerov. Navyše je spoločenským miestom na trávenie času s rodinou a priateľmi, napríklad pri grilovaní. Dáme vám tipy na pôsobivú záhradnú sezónu.

Dobre vedieť:

Svietidlá v exteriéri

Solárne svietidlá

Exteriérové svietidlá využívajúce slnečnú energiu ponúkajú mnoho výhod: žiadne náklady na elektrickú energiu, žiadne kladenie káblov, žiadne zástrčky. Dekoratívne alebo praktické svietidlá sa flexibilne prispôsobia záhrade.

Tip: Pre optimálne nabitie solárneho akumulátora nasmerujte solárny modul vždy na juh a udržiavajte ho v čistote a mimo tieňa – napr. bez listov.

Všetky solárne svetlá

Osvetlenie LED

LED ušetrí v porovnaní so staršími svetelnými technikami až 90 % energie. To má vplyv na úsporu nákladov, ako aj na ekologickú stopu. Navyše nevyžaduje táto technika na základe svojej životnosti takmer žiadnu údržbu.

Tip: V prípade svietidiel s objímkou možno starý osvetľovací prostriedok bez komplikácií vymeniť za žiarovku LED, napr. halogénovú žiarovku E27 za žiarovku LED E27.

Objaviť exteriérové svietidlá s LED

Inteligentná záhrada

Inteligentné osvetlenie patrí už dlho k nového pocitu pohody. V „obývačke“ vonku vzbudzuje nekonečnými možnosťami. Prostredníctvom aplikácie môžete napríklad vybrať správnu farbu svetla a jas pre každú príležitosť. Kreativita a farebnosť vďaka viacfarebnej funkcii.

Tip: Univerzálne systémy, ako napr. Philips Hue, ponúkajú obrovskú sortiment fascinujúcich exteriérových svetiel pre pocit pohody vonku.

Všetko o inteligentnom exteriérovom osvetlení

Stupeň ochrany IP

Aby exteriérové záhradné svietidlá odolali poveternostným podmienkam, sú chránené pred cudzími telesami (napr. prachom) a vlhkosťou (napr. dažďom). To je udávané stupňom ochrany IP. Najvyšší stupeň ochrany IP si vyžadujú svietidlá v oblasti jazierka alebo bazéna.

Tip: Nechajte svietidlá vždy inštalovať elektrikárom. Naše odborné poradenstvo vám ochotne pomôže pri výbere správneho stupňa ochrany IP.

Všetko o stupňoch ochrany IP

Ako osvetliť záhradu?

Svetlo do každého kúta vonkajšej oázy pohody

Útulné záhradné osvetlenie

V lete sa vďaka príjemnému záhradnému osvetleniu stáva záhrada, balkón, či terasa miestom pohody vonku. Pre príjemnú atmosféru by svetelný zdroj mal mať teplotu farby 3 300 kelvinov alebo menej. Toto svetlo obsahuje vyšší podiel červenej farby a preto pôsobí útulne ako v obývačke. Údaj o teplote farby, ktorá sa nazýva aj farba svetla, nájdete na každom osvetľovacom prostriedku, ako aj na svietidlách s pevne zabudovanými LED.

Tip: Záhradné svietidlá s batériou, akumulátorom alebo solárnym systémom môžu úplne nekomplikovane skrášliť koncept osvetlenia.

Do záhrady sa hodia:

Stojacie lampy

Pomocou exteriérových stojacich lámp vytvoríte tie pravé vonkajšie priestory, v ktorých sa budete cítiť dobre. Okrem toho poskytnú dostatok svetla na grilovanie, čítanie alebo večeru.

Objaviť stojacie lampy

Solárne svetelné reťaze

Solárne svetelné reťaze skrášlia záhradu individuálnym spôsobom. Na vyskúšanie vás pozývajú početné kreatívne dizajny, od farebných až po jednoduché.

Objaviť solárne svetelné reťaze

Záhradný nábytok

Svietiaci záhradný nábytok sa v záhrade, ako aj na balkóne, či terase postará o veľmi mimoriadnu atmosféru a je skutočným pútačom pohľadov.

Objaviť záhradný nábytok

Dekoratívne svietidlá

Dekoratívne exteriérové svietidlá sú vždy dostupné v nových, sezónnych alebo celoročných dizajnoch. Vďaka nim neustále znovu objavujeme vlastnú záhradu.

Objaviť dekoratívne svietidlá

Koľko lúmenov potrebuje moje záhradné osvetlenie?

To, akým jasom by malo exteriérové svietidlo svietiť, závisí v prvom rade od účelu využitia a od vašich preferencií. Samozrejme, že reflektor pre príjazd do dvora s približne 1 000 lúmenmi musí svietiť jasnejšie než prídavné svetlo na terase s jasom 100 až 400 lúmenov pre grilovací večer.

Aká farba svetla je najlepšia do záhrady?

To závisí od toho, na čo ho chcete použiť. Menej než 3 300 kelvinov poskytuje príjemné svetlo na osvetlenie záhrady. Táto teplá biela farba svetla urobí zo záhrady druhú obývačku. V prípade reflektorov pre príjazd do dvora a iných praktických svietidiel je predovšetkým vhodná univerzálna biela farba svetla medzi 3 300 a 5 300 kelvinmi. V obytnom priestore nájde svoj ekvivalent napr. pri osvetlení písacieho stola. Nakoniec však rozhodujú iba osobné preferencie.

Osvetlenie rastlín a stromov

Ak rozkvitnutá záhrada nemá za súmraku zmiznúť v tme, sú dobrým nápadom na osvetlenie kolíky do zeme a reflektory. Kvitnúce záhony a samozrejme aj stromy budú príťažlivo zinscenované svetlom.

Tip: Na miestach, ktoré znesú o niečo viac svetla, sú nekomplikovanou možnosťou solárne svietidlá s kolíkom do zeme. Ak je však osvetlenie významné z hľadiska bezpečnosti, mali by ste sa spoľahnúť na trvalé napájanie elektrickými káblami.

Na osvetlenie stromov a rastlín sa hodia:

Exteriérové reflektory

Nasmerované exteriérové reflektory na osvetlenie rastlín uvedú stromy a záhony do pravého svetla. Vďaka nim vznikne zaujímavá hra svetla a tieňa, ktorá nabáda na pozeranie a užívanie.

Objaviť vonkajšie reflektory

Pozemné reflektory

Podobne ako exteriérové reflektory poskytujú pre záhony a rastliny nasmerované svetlo aj pozemné reflektory. Často sú navrhnuté v prírodnom dizajne, napr. v autentickom vzhľade kameňa.

Objaviť pozemné reflektory

Kolíky do zeme

Výhoda kolíkov do zeme: Môžete ich podľa ľubovôle premiestniť všade tam, kde práve všetko kvitne. Ako solárne svetlo nepotrebujú žiadne káble a kedykoľvek môžu obohatiť koncept osvetlenia.

Objaviť svietidlá s kolíkom do zeme

Trendové záhradné svetelné reťaze

Exteriérové svetelné reťaze vnášajú do vonkajšej oázy mimoriadne útulný nádych. V listoch stromu alebo kríka sa postarajú o teplé akcenty a príjemnú náladu.

Objaviť záhradné svetelné reťaze

Osvetliť záhradné chodníky

Aj keď poznáme vlastnú záhradu spamäti: V tme vyzerá všetko inak. Zrazu sa objavia nerovnosti tam, kde si ich nepamätáme. A ako na tom budú naši hostia? Okrem bezpečnostného aspektu pôsobia svetlom zinscenované chodníky veľmi atraktívne.

Tip: V prípade chodníkových svietidiel platí: Čím vyššie sú svetelné body umiestnené, o to väčšia je osvetlená plocha. Čím sú svietidlá vyššie, o to menej ich treba.

Objaviť chodníkové svietidlá

Pre chodníky a schody sa hodia:

Soklové svietidlá

Soklové svietidlá sú dostupné so snímačmi pohybu, ako aj bez nich. Okrem chodníkov sa dajú nainštalovať aj na balustrády alebo múry a sú dostupné v moderných, ako aj klasických dizajnoch.

Objaviť soklové svietidlá

Exteriérové zapustené pozemné reflektory

Zapustené pozemné svietidlá nepredstavujú nebezpečenstvo kolízie pre kosačku na trávu alebo pri hraní na záhrade. Cez niektoré produkty možno aj prejsť, vďaka čomu sa dajú použiť aj na príjazde do dvora.

Objaviť zapustené pozemné svietidlá a reflektory

Chodníkové svietidlá so snímačom

Osvetlenie chodníka so snímačom pohybu spoľahlivo rozsvieti svetlo, keď vkročíte na chodník. Na rozdiel od trvalo svietiacich chodníkových svietidiel to ušetrí viac energie.

Objaviť stĺpikové svietidlá so snímačom pohybu

Osvetlenie steny domu a schodiska

Moderné vonkajšie nástenné svietidlá ponoria chodníky okolo domu do príjemného svetla a funkčne osvetlia vstupný priestor. A aj v prípade schodov do pivnice a pri záhradnom domčeku sú nástenné svietidlá absolútne praktické.

Tip: Pri vonkajších nástenných svietidlách so snímačmi pohybu sa svetlo rozsvieti iba vtedy, keď ho naozaj treba. Navyše to šetrí aj energiu.

Objaviť vonkajšie nástenné svietidlá

Na stenu domu sa hodia:

Vonkajšie nástenné svietidlá so snímačom pohybu

Ak osvetlenie slúži predovšetkým na bezpečný prechod pozemkom, je exteriérové svietidlo so snímačom pohybu vždy tým správnym výberom.

Objaviť exteriérové svietidlá s snímačom pohybu

Osvetlené čísla domov

Trvalo osvetlené, dobre umiestnené a viditeľné číslo domu uľahčuje hosťom nájsť pozemok – a v prípade núdze aj sanitke.

Objaviť osvetlené čísla domov

Exteriérové svietidlá Up & Down

Exteriérové svietidlá Up & Down sú praktické zdroje svetla, ktoré vďaka modelovanému dopadu svetla pôsobia aj veľmi dekoratívne.

Osvetlenie schodov

Schody sa modelujú svetlom a vďaka tomu sa ich rozmery dajú lepšie zachytiť – pre bezpečný krok

Osvetlenie jazierok a bazénov

Osvetlené záhradné jazierko alebo bazén je skutočným klenotom na pozemku. Skutočné útočisko, pri ktorom môžete po západe slnka a pri správnom osvetlení sedieť a oddychovať celé hodiny.

Upozornenie: V bezprostrednej blízkosti jazierok a bazénov je potrebný stupeň ochrany IP67 – chránené proti dočasnému ponoreniu. Pod vodou alebo vo vode je potrebný stupeň ochrany IP68 (prachotesné a chránené proti trvalému ponoreniu). Do úvahy treba brať aj maximálnu hĺbku. Väčšinou sa musí zrealizovať aj drenáž.

Objaviť svietidlá pre jazierko

V záhradnom jazierku, pri záhradnom jazierku a bazéne sa hodia:

Dekoratívne, na vodnej hladine plávajúce svietidlá

Bodové svietidlá pod vodnou hladinou

Reflektory v bezprostrednej blízkosti a v záhradnom jazierku

Jazierkové čerpadlá

Ďalšie tipy na osvetlenie záhrady

Individuálne – bez námahy

Paulmann Plug & Shine

Vlastný systém vonkajšieho osvetlenia – bez akýchkoľvek odborných znalostí a vedomostí! Vyberte si reflektory, bodové svietidlá alebo chodníkové svietidlá, spojte káble, vyberte transformátor a užívajte si absolútnu kontrolu prostredníctvom smartfónu alebo diaľkového ovládača – takto jednoducho vznikne individuálny koncept osvetlenia s Paulmann Plug & Shine.

Objaviť Plug & Shine

Dodatočná zásuvka na záhrade

Stĺpiky so zásuvkami

Vďaka stĺpikom so zásuvkami patria predlžovacie káble v záhrade do minulosti. Sú pevne namontované na zemi a sú k dispozícii s viacerými zásuvkami. Používajú sa napr. na nabíjanie prenosných svietidiel, pre elektrické záhradné náradie, elektrický gril, mobil alebo notebook.

Objaviť stĺpiky so zásuvkami

Oáza pohody – záhrada

Svietiace trendy – vonku

Keď znovu prídu teplé večery vonku, obohatíme našu „vonkajšiu obývačku“ o skutočnú štýlovú aktualizáciu! Čo sa týka osvetlenia, sa môžeme „vytešovať“ z obrovského výberu pôsobivých, komfortných, praktických a kreatívnych nápadov na osvetlenie. Vďaka nim dokážeme individuálne navrhnúť záhradu.

Objaviť trendy – vonku


ČASTO KLADENÉ OTÁZKY: Často kladené otázky o záhradným osvetlení

Nenechajte si ujsť ponuky na Black Friday!

Prihláste sa na odber nášho newslettera a využite najlepšie ponuky!

10 Poukážka

*Platí na nákup nad 75 €. Jeden kupón na zákazníka a objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavovými akciami a nie je možné ho následne odpočítať z faktúry. Poukaz nie je možné uplatniť na vylúčených výrobcov. Poukaz je platný 21 dní od jeho prijatia.