Kúpeľňové svietidlá nástenné

Naše odporúčania týkajúce sa kategórie

  Viac ako len funkčnosť: osvetlenie kúpeľne

  Kúpeľňa je oáza našich domovov a stala sa skutočným chrámom pohody. Na scénu preto prichádzajú náladové koncepty osvetlenia.

  Aké svietidlá v kúpeľni nesmú chýbať?

  Určite sa nezaobídete bez stropného svetla, ktoré je základným zdrojom osvetlenia v kúpeľni a postačí vám napríklad na rýchlu sprchu. Pri holení či nanášaní mejkapu však potrebujete presnejšie bodové svetlo. Perfektnou voľbou je osvetlenie zrkadla. A čo sa hodí na relaxačný kúpeľ vo vani, keď si chcete oddýchnuť od jasného svetla? Pre tieto chvíle pokoja sú perfektné príjemné teplé svetelné akcenty a stmievateľné zdroje svetla.

  Zhrňme si najdôležitejšie fakty:

  • Na triedenie bielizne, sprchovanie alebo obliekanie vám úplne stačí stropné, nástenné alebo zapustené svetlo.
  • Pri kozmetických úkon vyžadujúcich zmysel pre detail oceníte osvetlenie zrkadla.
  • Ak si chcete do sýtosti vychutnať chvíle pohody, potrebujete mäkké osvetlenie, ideálne vybavené aj stmievačom.
  osvetlenie kupelne
  osvetlenie kupelne
  osvetlenie kupelne

  Ako správne namontovať osvetlenie zrkadla?

  Už sa vám niekedy stalo, že doma vyzeral mejkap skvele, no na prirodzenom svetle ste zistili, že ste to akosi prehnali? Alebo ste sa kochali perfektne oholenou tvárou, no pri dennom svetle z vás počiatočné nadšenie opadlo? Ak tieto situácie dobre poznáte, je čas posvietiť si na osvetlenie vášho zrkadla.

  Nezabudnite:

  • Zrkadlo by malo byť osvetlené rovnomerne.
  • Svetlo ani vlastný odraz v zrkadle vás nesmie oslepovať.
  • Dobrým riešením je svetlo umiestnené v strede nad zrkadlom, ako aj svetlá po oboch stranách.
  • Vhodným materiálom na osvetlenie je saténové alebo opálové sklo.
  • Prípadne môžete použiť v kúpeľni svetelný panel, pričom svetlo nasmerujete na zrkadlo.
  • Všestranné využitie poskytuje otočné osvetlenie zrkadla.

  Možnosti pripevnenia a ovládania osvetlenia zrkadla sú rôzne: niektoré modely sa jednoducho pripnú alebo nasunú na zrkadlo; iné sa pripevňujú pomocou jednoduchého prísavného držiaka alebo sa priskrutkujú na stenu. V závislosti od modelu sa svetlá zrkadla dajú ovládať pomocou nástenného spínača alebo spínača priamo na svietidle. Niektoré svetlá zrkadla je možné ovládať diaľkovo. Zásuviek nie je v kúpeľni nikdy dosť, takže určite oceníte osvetlenie zrkadla s integrovanou zásuvkou, do ktorej môžete zapojiť napríklad sušič vlasov.

  osvetlenie kupelne
  osvetlenie zrkadla

  Aké široké by malo byť svetlo nad zrkadlom?

  Ak ste zvolili nepriame osvetlenie (jeho svetlo je orientované nadol alebo nahor a nadol), malo by byť takmer rovnako široké ako samotné zrkadlo, nikdy však nie širšie. Len tak bude zrkadlo osvetlené dokonale rovnomerne. Svetlá, ktoré svietia priamo do miestnosti, môžu byť menšie. V každom prípade sa však pri výbere dizajnu osvetlenia riaďte najmä vlastným vkusom a požiadavkami.

  Teplé biele alebo nemocničné svetlo – aké farby sa hodia do kúpeľne?

  Výber záleží od toho, či hľadáte svetlo na relaxačný kúpeľ vo vani alebo ranné nanášanie mejkapu. Na kozmetické úkony potrebujete chladné biele svetlo pripomínajúce nemocničné osvetlenie s teplotou 3 300 až 5 300 kelvinov. Na večerné čistenie zubov však bude príjemnejšie teplé biele svetlo s teplotou menej ako 3 300 kelvinov, ktoré vás nebude pred spánkom nadmerne stimulovať.

  Koľko lúmenov alebo wattov by malo mať svetlo v kúpeľni?

  Nezabudnite, že watty sú jednotkou spotreby energie žiarovky a lúmeny zase označujú jej svetelný výkon. Ten je nesmierne dôležitý na porovnanie úrovne jasu jednotlivých žiaroviek. Rozhodnutie, nakoľko jasné by malo byť svetlo vo vašej kúpeľni, je však otázkou vkusu. Náš tím expertov vám s radosťou poskytne tipy pre konkrétne prípady – kontaktné údaje nájdete nižšie.

  Existujú svetlá do kúpeľne, ktoré menia farbu?

  Nič nedotvorí scénu vašej súkromnej kúpeľnej oázy lepšie ako perfektné osvetlenie. Dnes si môžete vybrať zo širokej palety svietidiel, ktoré ponúkajú funkciu viacfarebnosti. Produkty PHILIPS Hue vám umožnia vybrať si spomedzi až 16 miliónov farieb. Každý deň tak môžete vkročiť do kúpeľne s inou farebnou atmosférou. Žiaľ, občas budete musieť počkať, kým sa kúpeľňa uvoľní, pretože je viac než isté, že nápadité farebné osvetlenie kúpeľne si zamilujú aj ostatní členovia domácnosti.

  Na montáž si určite zavolajte elektrikára! 

  Kúpeľňa nie je vhodné miesto, kde by ste si mali trénovať svoje zručnosti. Slovné spojenie „montáž vo vlhkej miestnosti“ hovorí za všetko: kúpeľňa je plná vody, hmly a pary. Preto existujú špeciálne predpisy na montáž svetiel, ktoré dokonale poznajú kvalifikovaní elektrikári. Určite si ich teda prizvite na pomoc.

  Ktoré IP kódy sa vzťahujú na jednotlivé oblasti?

  Keďže kúpeľne sú spravidla vlhké, na svetlá sa vzťahujú osobitné bezpečnostné predpisy. Tie sú uvedené v norme STN 33 2000-7-701/AC a mal by ich implementovať odborný elektrikár. Zaujímavosťou je, že podľa nariadenia je kúpeľňa rozdelená na rôzne bezpečnostné zóny, v ktorých sa musia použiť svetlá s rôznymi IP kódmi.

  IP kód závisí napríklad od vzdialenosti svetla od sprchy. Aby boli svetlá nad sprchou a vaňou bezpečné, mali by mať IP kód IP65. Čím väčšia je vzdialenosť od mokrých oblastí, tým nižší môže byť IP kód svetiel. V niektorých oblastiach je dokonca možné použiť svetlá bez IP kódu. Aj s tým vám poradí kvalifikovaný elektrikár.

  Potrebujete ďalšie informácie o svetlách v kúpeľni a na zrkadle? Obráťte sa na náš tím expertov! Zavolajte im na +421 258 419 273 alebo použite kontaktný formulár.

  Získajte zľavový kupón v hodnote 10 !

  Registrácia Vás nič nestojí, ale čakajú na Vás skvelé propagačné akcie, ktoré sa oplatí využiť.

  10 Poukážka

  *Platí na nákup nad 75 €. Jeden kupón na zákazníka a objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavovými akciami a nie je možné ho následne odpočítať z faktúry. Poukaz nie je možné uplatniť na vylúčených výrobcov. Poukaz je platný 21 dní od jeho prijatia.