Osvetlenie kancelárie

Naše odporúčania týkajúce sa kategórie

  Osvetlenie kancelárie: Efektívna práca je aj vecou osvetlenia

  Osvetlenie je pre efektívnu prácu kľúčové. Ak budete do noci sedieť v kancelárii nad horou papierov a snažiť sa ich rozlúštiť v polotme, oči vás budú bolieť nielen od únavy. Správne osvetlenie zmierňuje namáhanie očí a uľahčí vám nejednu činnosť. Je teda úplne oprávnené, že osvetlenie kancelárie musí spĺňať aj určité normy.

  Čo musí spĺňať kvalitné osvetlenie kancelárie?

  Domáca a firemná kancelária sa väčšinou značne odlišujú. Doma môžete pri výbere kancelárskych svietidiel naplno popustiť uzdu svojej fantázii. V zamestnaní sa však musíte riadiť konkrétnymi normami, ktoré sa na osvetlenie kancelárie vzťahujú. Osvetlenie pracoviska upravuje norma STN EN 12464-1, pričom zabúdať nesmiete ani na konkrétne požiadavky danej krajiny.

  Všeobecne platí, že osvetlenie kancelárie, v ktorej prebieha najmä práca na počítači, musí byť vhodné pre všetky (zrakové) úlohy vykonávané na pracovisku. Patrí sem písanie a čítanie textov na obrazovke, ako aj písanie a čítanie textov na papieri. Kritériá výberu kancelárskych svietidiel a kancelárskych lámp pritom závisia od druhu činnosti, zrakových úloh a miestnosti.

  Čudujete sa, na čo je dobré ďalšie osvetlenie na čítanie a písanie textov na obrazovke, keď obrazovka sama osebe svieti? Dôvodom je to, že jasná obrazovka výrazne kontrastuje s tmavou miestnosťou, v dôsledku čoho dochádza k únave očí.

  osvetlenie kancelarie

  Podľa čoho spoznať dobré osvetlenie kancelárie?

  Ak by sme žili v ideálnom svete, stačilo by zažať ľubovoľné svietidlo a kanceláriu by zalialo perfektné svetlo. Realita je však trochu iná. Pri detailnejšom preštudovaní noriem zistíte, ktoré kritériá kvality sú najdôležitejšie. Ľahko tak získate predstavu o komplexnosti problematiky osvetlenia.

  Pracujete z domu? V tom prípade si môžete vybrať čokoľvek, čo vám vyhovuje.

  Nižšie nájdete niekoľko kritérií kvality dobrého osvetlenia kancelárie:

  • Samotné osvetlenie,
  • distribúcia jasu,
  • správna teplota farby,
  • veľmi dobré stvárnenie farieb,
  • nasmerovanie svetla,
  • zamedzenie priameho a odrazového oslnenia,
  • zamedzenie blikania,
  • zamedzenie veľkých zmien svetla, pokiaľ ide o jeho úroveň a farbu.
  osvetlenie kancelarie

  A čo počet lúmenov potrebných na osvetlenie kancelárie?

  Rovnako ako iné druhy osvetlenia, aj kancelárske lampy emitujú svetelný výkon, ktorý sa meria v lúmenoch označujúcich jas svetla. Na základe noriem osvetlenia kancelárie sa dá vypočítať hodnota osvetlenia. Táto hodnota sa týka svetla, ktoré dopadá na danú pracovnú oblasť. Osvetlenie sa meria v luxoch (lx). Kancelárske pracovisko sa považuje za adekvátne osvetlené pri 500 lx.

  V prípade, že vybavujete vašu domácu kanceláriu a ak si chcete kúpiť napríklad kvalitnú stolnú lampu, porozhliadnite sa po modeli so svetelným výkonom približne 500 lúmenov. Pri vyšších svetelných výkonoch je dobré, aby svietidlo malo integrovaný stmievač (takýto model ľahko spoznáte s nápisom na obale „stmievacie“ alebo „zahŕňa stmievač“). Požadovaný svetelný výkon pritom závisí iba od vašich konkrétnych potrieb a nemusíte sa pevne držať žiadnych konkrétnych noriem ako pracoviská. Rozhodnutie je len na vás.

  osvetlenie kancelarie
  osvetlenie kancelarie

  Prečo sú neoslňujúce kancelárske svietidlá také dôležité?

  Určite sa zhodneme na tom, že oslňujúce kancelárske svietidlá sú nepríjemné. Je však nutné rozlišovať medzi fyziologickým a psychologickým oslnením.

  Fyziologické oslnenie spôsobuje zhoršovanie zraku. Vyvolať ho môže napríklad priame pozeranie sa do slnka alebo do svetla na strope.

  Psychologické oslnenie je subjektívny pocit dráždenia. To, či budete vnímať stropné svetlo v kancelárii ako oslňujúce, závisí od rôznych faktorov. Tieto faktory sa používajú pri posudzovaní oslnenia podľa metódy UGR.

  Ďalšie informácie vám ochotne poskytnú naši špecializovaní konzultanti. Kontaktné údaje nájdete nižšie.

  Vyberáte optimálne osvetlenie kancelárie? Nechajte si poradiť našimi špecializovanými konzultantmi!

  Dobré osvetlenie kancelárie zahŕňa oveľa viac než len samotnú montáž a nastavenie kancelárskych svietidiel, ktoré sa vám páčia. Základom plnenia noriem je dobré plánovanie. Naši špecializovaní konzultanti vám pomôžu pri realizácii všetkých druhov projektov osvetlenia, takže túto náročnú úlohu nebudete musieť riešiť sami.

  Zavolajte nám na +421 258 419 273 alebo jednoducho použite náš kontaktný formulár.

  Poradíme vám v týchto oblastiach:

  • stojace lampy a stropné svietidlá v kancelárii,
  • stropné osvetlenie kancelárie a konferenčných miestností,
  • LED panely pre moderné kancelárie,
  • svetelné mriežky, napr. pre veľkopriestorové kancelárie,
  • stolné svietidlá pre kancelárske pracoviská.
  osvetlenie kancelarie
  osvetlenie kancelarie
  osvetlenie kancelarie

  Získajte zľavový kupón v hodnote 10 !

  Registrácia Vás nič nestojí, ale čakajú na Vás skvelé propagačné akcie, ktoré sa oplatí využiť.

  10 Poukážka

  *Platí na nákup nad 75 €. Jeden kupón na zákazníka a objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavovými akciami a nie je možné ho následne odpočítať z faktúry. Poukaz nie je možné uplatniť na vylúčených výrobcov. Poukaz je platný 21 dní od jeho prijatia.