PORADENSTVO

Nový štítok energetickej účinnosti EÚ

Najdôležitejšie otázky

Nový energetický štítok pre elektrické spotrebiče bude vo všeobecnosti platí v celej Európe od 1. marca 2021, ale pre svietidlá až od 1. septembra 2021. Oba štítky budú existovať súbežne do 1. marca 2023. Mnohí výrobcovia sa však zmenia skôr. Odpovedáme na najdôležitejšie otázky týkajúce sa nového energetického štítku a ukážeme, čo sa zmení a čo zostane zachované.


Prečo existuje nový energetický štítok?

Elektrické spotrebiče, svietidlá a lampy sú v poslednom čase čoraz energeticky účinnejšie. To viedlo k tomu, že sa všetky spotrebiče považovali za efektívne. Vznikli tak triedy energetickej účinnosti A+, A++ alebo A+++, ktoré sa od seba takmer nelíšia. Nový energetický štítok z roku 2021 slúži na to, aby boli rozdiely pre spotrebiteľov opäť transparentnejšie. Na tento účel sa všetky spotrebiče prehodnotia.

Energielabel-Banner

Aký je rozdiel oproti starému energetickému štítku?

V roku 2021 už nebudú existovať triedy A+, A++ a A+++ (plusové triedy), ale len triedy A až G. Trieda A však zatiaľ zostane prázdna, aby bolo možné v budúcnosti označovať ešte energeticky účinnejšie spotrebiče s novými technológiami. Preto sú B a C zatiaľ najúčinnejšie svietidlá.

Okrem toho je teraz k dispozícii kód QR, ktorý umožňuje získať ďalšie informácie o energetickej účinnosti z online databázy EPREL. Registrácia je pre výrobcov povinná.

Porovnanie energetických štítkov: Takto vyzerá nový energetický štítok

Starý energetický štítok

Starý štítok účinnosti

  1. Stará trieda energetickej účinnosti
  2. Kilowatthodiny na 1 000 hodín používania
Nový energetický štítok

Nové označenie účinnosti

  1. Prepočítaná trieda energetickej účinnosti
  2. Kilowatthodiny na 1 000 hodín používania
  3. Kód QR na získanie údajov o efektívnosti z databázy EPREL

Energetický štítok 2021:
Môžem porovnať starú a novú energetickú triedu?

Trieda účinnosti sa pre každé svietidlo určuje nanovo pomocou nových skúšobných postupov. Preto sú staré a nové energetické triedy ťažko porovnateľné. V budúcnosti sa napríklad k spotrebe energie pridá externé napájanie, čím sa zníži celková účinnosť.

Okrem toho energetická trieda A zostáva po prechode na nový energetický štítok prázdna - je vyhradená pre budúce, ešte energeticky účinnejšie technológie.


Sú svietidlá s novým energetickým štítkom menej účinné?

Nie, stále sú energeticky účinné. Nové označenie účinnosti je prísnejšie z hľadiska testovacích postupov a bolo navrhnuté s ohľadom na budúcnosť. Podľa dnešných noriem sú účinné výrobky so starým energetickým štítkom rovnako účinné aj po prechode na euro.


Ktoré spotrebiče dostanú nový energetický štítok EÚ?

Všetky elektrické spotrebiče, ktoré majú starý štítok energetickej účinnosti EÚ, majú aj nový štítok. Okrem svietidiel a svetelných zdrojov sem patria napríklad televízory alebo domáce elektrické spotrebiče, ako sú práčky a chladničky.

Viac o tejto téme:

Energetické označovanie osvetlenia - Oficiálna webová stránka Európskej únie


ČASTO KLADENÉ OTÁZKY: Často kladené otázky o energetickej účinnosti

Získajte zľavový kupón v hodnote 10 !

Registrácia Vás nič nestojí, ale čakajú na Vás skvelé propagačné akcie, ktoré sa oplatí využiť.

10 Poukážka

*Platí na nákup nad 75 €. Jeden kupón na zákazníka a objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavovými akciami a nie je možné ho následne odpočítať z faktúry. Poukaz nie je možné uplatniť na vylúčených výrobcov. Poukaz je platný 21 dní od jeho prijatia.