PORADCA

OSVETLENIE KUCHYNE
9 rád pre osvetlenie rôznych kuchýň a kuchynských priestorov

Aby vznikol vyladený celkový koncept, záleží pri osvetlení kuchyne na správnom plánovaní. Krok 1: Základné osvetlenie. K tomu sa najlepšie hodí stropné svietidlo. Druhým krokom je neoslňujúce osvetlenie pracovných dosiek. Tretím krokom je pôsobivé ambientné osvetlenie, napríklad nepriamym svetlom z pásov LED. A kto má obytnú kuchyňu, môže v 4. kroku premýšľať o závesnom svietidle nad jedálenským stolom.


Nakupuj teraz


#1

Správne stropné svietidlo: Čo robiť a čo nerobiť

Do kuchyne sa najlepšie hodia stropné svietidlá z ocele, kovu, skla alebo z umelej hmoty. Pretože tieto materiály sa dajú ľahko poutierať a neabsorbujú zápach výparov z varenia.


Pre všeobecné osvetlenie sú dôležité výkonné neoslňujúce svietidlá. Pre stropné svietidlo v kuchyni sa odporúča flexibilne nastaviteľné spektrum od teplej bielej až po dennú bielu farbu s funkciou stmievania. Tak budú pokryté všetky činnosti – od upratovania a krájania až po príjemné posedenie.


#2

Pracovná doska s lampou pod skrinkou a spol.

Na krájanie zeleniny nestačí iba svetlo zo stropného svietidla. Pretože vlastné tiene by sťažili výhľad na pracovný priestor. Riešenie: Svetlo pod zavesenými skrinkami alebo na stene za pracovnou doskou.


Výber je pritom veľký – od nábytkových vstavaných svietidiel až po nábytkové podskrinkové svietidlá a panely. Mimoriadne praktické sú vstavané snímače pohybu, vďaka čomu sa svetlo rozsvieti vždy vtedy, keď sa v kuchyni pracuje. Okrem toho sa odporúčajú aj vtedy, ak chýba potrebná prípojka: Podskrinkové svietidlá so zástrčkou do zásuvky.


#3

Štýlové osvetlenie kuchynských ostrovčekov a barového pultu závesnými svietidlami

Väčšie kuchyne, v ktorých je priestor pre kuchynské ostrovčeky a barové pulty, sú perfektným javiskom pre fanúšikov svietidiel, aby sa kreatívne prejavili. Najväčšej pozornosti sa tu tešia elegantné dizajnové závesné svietidlá – skvelý pútač pohľadov do kuchyne.


Umiestniť môžete viacero závesných svietidiel s jednou žiarovkou vedľa seba alebo sa môžete rozhodnúť pre model s viacerými žiarovkami. V závislosti od toho, či sa majú použiť nad pracovnou doskou alebo nad priestorom na sedenie a jedenie, by ste mali vybrať teplú bielu alebo neutrálnu bielu farbu svetla. Mimoriadne všestranné sú výškovo nastaviteľné modely, ktoré možno prispôsobiť všetkým potrebám.


#4

Závesné svietidlo pre útulnú kuchyňu, ktoré musíte mať

Každý, kto má kuchyňu, má spravidla aj jedálenský stôl. V tomto prípade je závesné svietidlo ideálnou voľbou. Najlepšie výškovo nastaviteľné, s teplým bielym svetlom, ktoré možno stmievať.


Pre malý stôl úplne postačí aj jedno závesné svietidlo. Ak je stôl podlhovastý a aj o niečo väčší, potom je vhodné podlhovasté závesné svietidlo alebo niekoľko závesných svietidiel vedľa seba, ktoré sú umiestnené v rovnakom odstupe.


#5

Koľajnicové a lankové systémy pre celú kuchyňu

Individuálna kuchyňa si vyžaduje osobitné riešenia osvetlenia. Lankové systémy sú rovnako vhodné ako koľajnicové systémy. Skrátka s nimi môžete plánovať až za niekoľko rohov.


Iba s jedným elektrickým pripojením možno úplne individuálne osvetliť rôzne časti priestoru. A v rámci jedného systému možno pripojiť aj rôzne dizajny svietidiel – pre väčšiu rozmanitosť v kuchyni. Jedno je isté: Koľajnicové a lankové systémy nie sú iba čisto funkčné, ale skôr prínosom pre štýlový interiér.


#6

Osvetlenie malých kuchýň

Garsónka, či malý jednoizbový byt má často iba kuchynský kútik bez väčšieho miesta. V takom prípade treba kreativitu. Mimoriadne praktické sú svietidlá, ktoré zároveň fungujú aj ako police s odkladacou plochou.


A taktiež aj väčšie stojace regály s jasnými bodovými svietidlami poskytujú úložný priestor a príjemnú svetelnú atmosféru. A komu sa zapáčil svietiaci nábytok, by mal hneď aj popremýšľať o svietiacom odkladacom stolíku do kuchyne.


#7

LED lišty pre nepriame osvetlenie v pestrých farbách

Kto si chce v kuchyni vytvoriť osobitné svetelné akcenty, mal by do plánovania zahrnúť aj pásy LED. Tie možno pripevniť na spodný okraj pracovných plôch, ako aj na police a barové pulty.


To praktické: Pásy LED možno na definovaných miestach jednoducho skrátiť nožnicami – rozhrania sú miesta na prestrihnutie sú na produktoch príslušne označené. Svetelné pásy môžete namontovať aj za roh a dokonca aj odstrihnuté časti možno znovu spojiť špeciálnymi svorkami. Mimoriadne variabilné sú pásy LED pásiky s funkciou zmeny farby. V závislosti od produktu potom možno celý svetelný rozsah ovládať diaľkovým ovládačom alebo smartfónom.


#8

Perfektne osvetlené a zinscenované kuchynské bylinky

K dokonalej kuchyni samozrejme vždy patria aj čerstvé bylinky. Pretože s bazalkou, pažítkou a spol. možno tomu ktorému jedlu pridať ešte viac chuti.


Aby ste kuchynským bylinkám poskytli perfektné javisko, sú veľmi vhodné svietidlá pre rastliny. Niektoré jednoducho slúžia iba na ich peknú prezentáciu – ak má závesné svietidlo napríklad odstavnú plochu na črepníky – iné dokonca poskytujú svetlo podporujúce rast vo svetelnom spektre, ktoré je priaznivé pre rastliny.


#9

Inteligentný domov prichádza do kuchyne: pre komfort a zábavu

Inteligentný domov si už dávno našiel cestu do našich obytných priestorov. A aj v kuchyni nám inteligentná svetelná technika prináša mnohostranné výhody – počnúc komfortným ovládaním hlasom až po využitie dynamických programov osvetlenia.


Podoby inteligentného svetla v kuchyni sú mnohostranné. Mobilom ovládané LED panely možno napríklad pripevniť na osvetlenie pracovnej dosky pod závesné skrinky a ovládať ich smartfónom. Závesné svietidlá nad jedálenským stolom sa prostredníctvom RGB LED môžu postarať o farebné spestrenie. Komfort prinášajú do kuchyne aj modely, u ktorých možno prepínať medzi nepriamym a priamym osvetlením a nasmerovať svetlo do mnohých smerov v miestnosti.


ČASTO KLADENÉ OTÁZKY: Často kladené otázky o osvetlení kuchyne

Zdieľajte vaše obrázky a inšpirujte sa. Stačí pridať #yessvetla.sk.

Označte vaše obrázky na Instagrame. Ukážte svoj interiér, obľúbené svietidlá, tipy a triky.

Nenechajte si ujsť ponuky na Black Friday!

Prihláste sa na odber nášho newslettera a využite najlepšie ponuky!

10 Poukážka

*Platí na nákup nad 75 €. Jeden kupón na zákazníka a objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavovými akciami a nie je možné ho následne odpočítať z faktúry. Poukaz nie je možné uplatniť na vylúčených výrobcov. Poukaz je platný 21 dní od jeho prijatia.