PORADCA

OSVETLENIE SCHODISKA
7 rád pre väčšiu bezpečnosť, štýl a funkčnosť

Schodisko sa môže prostredníctvom svetla stať úchvatným kúskom architektúry – v interiéri, ako aj v záhrade. Ale primárnym cieľom osvetlenia schodiska je vždy bezpečnosť. Jeho úlohou je jasné rozpoznanie dimenzií schodiska a hlavne jednotlivých schodov. Zníži sa tým riziko zakopnutia a klesá nebezpečenstvo úrazu.


Nakupuj teraz


#1

Všestranné –
stropné svietidlá

Rozšírenou možnosťou vynikajúceho a bezpečného osvetlenia schodiska sú stropné svietidlá na hornej časti schodov. Pre rovnomerné a jasné všeobecné osvetlenie sú potrebné široké uhly svetelných lúčov. LED panely ponúkajú optimálne predpoklady dobrého osvetlenia schodiska. Nasmerované svetlo, ako v prípade reflektorov, je naopak pre schodisko nevhodné.

Všetky stropné svietidlá


#2

Základné osvetlenie prostredníctvom nástenných svietidiel

V prípade nástenných svietidiel je v priestore schodiska veľmi dôležité, aby neoslňovali. Príliš oslnivé svietidlá by pri vystupovaní po schodoch mohli spôsobiť iritáciu a zvýšiť riziko úrazu. Preto svieti väčšina nástenných svietidiel nepriamo alebo sú opatrené difúzorom, napr. tienidlom z mliečneho skla.

Všetky nástenné svietidlá


#3

Osvetlenie schodov zapustenými nástennými svietidlami

Zapustené nástenné svietidlá paralelne s priebehom schodov vytvárajú zreteľne rozpoznateľnú štruktúru schodov a zároveň ich nádherným spôsobom osvetľujú. Optimálne je, keď sa zapustené nástenné svietidlá nachádzajú vedľa každého schodu alebo v pravidelných odstupoch na niekoľkých schodoch.


Montujú sa vo výške členkov, pričom nehrozí riziko kolízie, pretože sa zapustené svietidlá stávajú súčasťou architektúry. Ale už v ranej fáze výstavby musíte myslieť na príslušné elektrické vedenia a prípojky.

Všetky zapustené svietidlá


#4

Viac štýlu prostredníctvom zavesených svietidiel

Zavesené svietidlo vytvorí z najjednoduchšieho schodiska elegantný a príťažlivý architektonický prvok. Závsené svietidlá sa nachádzajú vo výške pohľadu a navyše sú schopné dobre podporiť osvetlenie priestoru schodiska.


Pritom sa ale môže stať, že niektoré oblasti nebudú úplne osvetlené. V takom prípade by sa mal koncept osvetlenia rozšíriť o ďalšie svetelné zdroje.

Všetky zavesené svietidlá


#5

Osvetlenie schodiska so snímačmi pohybu

Snímačmi riadené osvetlenie výrazne zvyšuje bezpečnosť a komfort, pretože svetlo sa automaticky zapne, keď sa priblížite ku schodisku. Pritom je dôležité, aby ste použili iba osvetľovacie prostriedky, ktoré okamžite dosiahnu 100 % svojej svietivosti. To dokážu iba energeticky úsporné žiarovky LED.


Na stanovenie minimálnej doby zapnutia je potrebné nasledovné: Najpomalší obyvateľ, napríklad starší člen rodiny, prejde úsek pohodlne a bez náhlenia.

Všetky snímače pohybu


#6

Osvetlenie schodov LED pásmi

Lepiace pásy s pevne pripojenými LED, takzvané LED pásy, zvýrazňujú architektúru ako takmer žiadny iný svetelný zdroj! Vďaka svojej flexibilite môžete úzke pásy pripevniť takmer kdekoľvek. Dostupné sú v rôznych dĺžkach a v niektorých prípadoch možno prispôsobiť aj ich dĺžku.


Silná stránka LED pásov nie je iba úchvatné osvetlenie. Okrem iného sa postarajú aj o dokonalé označenie schodov – ak sú namontované pod každou hranou schodu. Mimochodom, to isté funguje aj na držadle.

Všetky LED pásy


#7

Optimálne osvetlenie vonkajších schodov

Práve v tmavej záhrade sa schody rozpoznávajú ešte ťažšie. V prípade prístupových schodov pred vchodom do domu sa často používajú nástenné svietidlá alebo zapustené svietidlá s príslušným stupňom ochrany IP. Ale! Dbajte pri osvetlení vždy na to, aby vás neoslňovalo. Preto je väčšina exteriérových svietidiel vybavená difúzorom, napr. mliečnym akrylovým tienidlom.


Mimochodom, aj na záhradných chodníkoch so samostatnými schodmi číha nebezpečenstvo zakopnutia. Svetlo zo soklových a chodníkových svietidiel na ne poukazuje.


Inštalácia snímačmi riadeného osvetlenia schodiska


ČASTO KLADENÉ OTÁZKY: Často kladené otázky o osvetlení schodísk?

Získajte zľavový kupón v hodnote 10 !

Registrácia Vás nič nestojí, ale čakajú na Vás skvelé propagačné akcie, ktoré sa oplatí využiť.

10 Poukážka

*Platí na nákup nad 75 €. Jeden kupón na zákazníka a objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavovými akciami a nie je možné ho následne odpočítať z faktúry. Poukaz nie je možné uplatniť na vylúčených výrobcov. Poukaz je platný 21 dní od jeho prijatia.