UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Štandardizované objímky a pätice umožňujú rýchly prechod na LED alebo dokonca Smart Home.

OBJÍMKA A PÄTICA

jednoduché vysvetlenie

Všetky svietidlá pred érou LED, ale aj mnohé nové svietidlá sú vybavené objímkami. Vzhľadom na množstvo rôznych konštrukcií a aplikácií svietidiel existujú rôzne tipy objímok. Pre každú z nich potrebujete žiarovku s príslušnou objímkou.


Čo je objímka?

Objímka je súčasťou svietidla, napr. závesného alebo stolného svietidla. Upevňuje svietidlo a zabezpečuje jeho napájanie.

Objímka
Objímka

Čo je to PÄTICA?

Pätica zabezpečuje mechanický a elektrický kontakt s objímkou a je súčasťou svietidla, napr. žiarovky alebo úspornej žiarovky.

Pätice
Pätice

KDE NÁJDEM INFORMÁCIE O OBJÍMKE V E-SHOPE?

Špecifikácie pätice ( u žiaroviek) alebo objímky ( u svietidiel) nájdete v príslušných údajoch o výrobku.

Objímka

AKÉ OBJÍMKY A PäTICE SÚ K DISPOZÍCII?

Vzhľadom k rôznorodosti svietidiel na rôzne použitie, existuje veľký počet rôznych pätíc a objímok. Mnohé z nich v každodennom živote nikdy neuvidíte, pretože sa jedná o špeciálny svetelný zdroj. V rezidenčnej časti však prevláda niekoľko pätíc. Tu sú najčastejšie rukávy.

Objímok

Najbežnejšie varianty

E27

Pätice E27 sú často používané. Pätice E27 s vonkajším priemerom 27 mm má typický Edisonov závit: žiarovka sa zaskrutkuje do objímky závesného, stolového alebo stropného svietidla.

E14

Pätice E14 sa často používajú v lustroch. Je to preto, že typický tvar žiarovky E14 má tvar sviečky. Nájdete ho však napríklad aj v mnohých stolových lampách. Zásuvka E14 má tiež šrobový závit.

G9

Kompaktné svetelné zdroje s päticou G9 a vzdialenosťou medzi kontaktnými kolíkmi 9 mm sa často používajú v relatívne štíhlych svietidlách, kde by veľké tvary žiaroviek boli nemysliteľné.

GU10

Pätice GU10 s 10 mm vzdialenosťou medzi kontaktnými kolíkmi sa väčšinou používajú v reflektorových žiarovkách pre reflektory a bodové svetlá. Takzvaná bajonetová pätica sa vloží do objímky a potom sa otočí.

GU5.3

GU5.3 sú nízkonapäťové žiarovky so vzdialenosťou 5,33 mm medzi kontaktnými kolíkmi. V dodatku MR16 je opísaný reflektor. Svietidlo sa používa najmä na zapustených miestach.

G5 T5

G5 T5 Fluorescenčná alebo LED fluorescenčná žiarovka sa stále používa na osvetlenie kúpeľne a technických miestností a má obojstrannú päticu s vzdialenosťami 5 mm medzi kontaktnými kolíkmi.


Prečo je prechod na LED tak jednoduchý?

Aby ste nemuseli po poruche halogénovej žiarovky vymeniť milovanú závesnú lampu za novú, výrobcovia vyvinuli LED žiarovky na dodatočnú montáž. Ide o svietidlá s modernou svetelnou technológiou LED, ktoré sú vybavené štandardizovanou päticou, napríklad E27. Toto svietidlo teraz môže nahradiť akékoľvek svietidlo, ktoré má tiež päticu E27. Pätice a objímky sú identické!


GU10 & GZ10: GU10 a GZ10: Ktoré pätice a objímky sú kompatibilné?

GU10 a GZ10 nie sú vo všetkých prípadoch kompatibilné. Rozdiel leží v spodnom okraji základne a tvaru zásuvky. Pri päticiach GU10 je spodná hrana pätice skosená. V súlade s tým má pätica GU10 zodpovedajúce uloženie. Preto je žiarovka GU10 vhodná do pätice GU10 aj do pätice GZ10. Žiarovka GZ10 je však na spodnom okraji rovná, čo znamená, že je vhodná len do pätice GZ10.

pätice

Získajte zľavový kupón v hodnote 10 !

Registrácia Vás nič nestojí, ale čakajú na Vás skvelé propagačné akcie, ktoré sa oplatí využiť.

10 Poukážka

*Platí na nákup nad 75 €. Jeden kupón na zákazníka a objednávku. Kupón nie je možné kombinovať s inými zľavovými akciami a nie je možné ho následne odpočítať z faktúry. Poukaz nie je možné uplatniť na vylúčených výrobcov. Poukaz je platný 21 dní od jeho prijatia.